اخبار اقتصادی (465)

04 دی 1396

مسکو - ایرنا - دفتر منطقه آزاد اقتصادی ارس در جهت توسعه روابط تهران و ایروان و بر اساس توافق به عمل آمده بین مدیران منطقه آزاد ارس ایران و منطقه آزاد اقتصادی سیونیک در شهر کاپان ارمنستان افتتاح شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، دفتر سازمان منطقه آزاد اقتصادی ارس با حضور محسن خادم عرب باغی رئیس این سازمان در ساختمان مرکز توسعه و سرمایه گذاری استان سیونیک در شهر کاپان دایر شده است.
دفتر دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در ارمنستان امروز (پنجشنبه) در گزارشی به ایرنا اعلام کرد: مراسم افتتاح دفتر سازمان منطقه آزاد ارس در کاپان با حضور نمایندگانی از سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان، سازمان اجتماعی تجار و تولیدکنندگان ایرانی در ارمنستان، استاندار سیونیک، شهردار کاپان و دیگر مقام های استانی برگزار شد.
در این مراسم یادداشت تفاهم همکاری های تجاری بین مدیران منطقه آزاد تجاری ارس و سیونیک به منظور تقویت و توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور به امضای طرفین رسید. 
هدف از تاسیس این دفتر کمک به جذب گردشگر و سرمایه گذار ارمنی به ایران از طریق اطلاع رسانی و تسهیل و ارتقاء روابط تجاری به ویژه میان دو منطقه مرزی اعلام شده است. 
همچنین قرار است در آینده نزدیک دفتر مرکز توسعه و سرمایه گذاری سیونیک نیز در منطقه آزاد ارس ایجاد شود. راه اندازی خط اتوبوسرانی بین شهرهای جلفا و کاپان نیز از دیگر برنامه های مدیران این منطقه می باشد که قرار است به زودی دایر شود.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و 3 میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.
این کشور با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان (جمهوری خودخوانده قره‌باغ) و در جنوب با ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.
برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینک زیر وارد کانال تلگرام ما شوید.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
20 آبان 1395

وزیر حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات ارمنستان در پارلمان این کشور اعلام کرد دولت قصد دارد سرمایه گذاران خصوصی را برای ساخت راه آهن متصل کننده ایران و ارمنستان جذب کند.

به گزارش آرکای ارمنستان نوشت: دولت پولی برای ساخت این راه آهن ندارد بنابراین با بخش خصوصی دیدارهایی داشته و تلاش کرده جذابیت سرمایه گذاری در این پروژه را برای آنها معرفی کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، به گفته وزیر حمل و نقل ارمنستان، یکی از مزایای راه آهن میان ایران و ارمنستان همانند خط ریلی که ایران را به جمهوری آذربایجان متصل کرده است، کوتاه‌تر و کم هزینه‌تر شدن حمل بار از طریق خاک ارمنستان است.

توافق درباره ساخت این خط ریلی در سال ۲۰۰۹ از سوی دولتهای ایران و ارمنستان تایید شد و دولت ارمنستان در سال ۲۰۱۲ به شرکت سرمایه گذاری Rasia FZE دوبی یک امتیاز ۵۰ ساله برای ساخت و اداره این خط ریلی به طول ۳۰۵ کیلومتر از ارمنستان به ایران اعطا کرد.  

شرکت Rasia FZE تا اواخر سال ۲۰۱۳ یک مطالعه امکان سنجی برای این پروژه که «راه آهن ارمنستان جنوبی» نام دارد، انجام داد و هزینه ساخت آن را ۳.۵ میلیارد دلار برآورد کرد. این هزینه بالا به دلیل عبور خط ریلی از مناطق کوهستانی بوده است. به این ترتیب این خط ریلی ۳۰۵ کیلومتری، ۶۴ پل به طول ۱۹.۶ کیلومتر و ۶۰ تونل به طور ۱۰۲.۳ کیلومتر خواهد داشت.

این خط ریلی از ایستگاه گاگارین در استان گغارکونیک آغاز می شود و تا ایستگاه آگاراک در سیونیک جنوبی امتداد پیدا می کند و ممکن است ۲۵ میلیون بار در سال حمل کند.

بر اساس بیانیه دولت ارمنستان، «راه آهن ارمنستان جنوبی» کوتاه‌ترین مسیر حمل و نقل را از بنادر دریای سیاه تا بنادر خلیج فارس ایجاد خواهد کرد و یک کریدور ترانزیت کالای مهم میان اروپا و منطقه خلیج فارس برقرار می کند.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
20 آبان 1395

خبرنگار سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیما، از مشکلات جاده ای کامیون داران ایرانی  در ارمنستان گزارش تهیه کرده است

مصاحبه ها :

1- نوروزی:راننده کامیون

2-داوود قاسمی: راننده کامیون

3- واهان مارتیروسیان: وزیر راه و ترابری ارمنستان

 

http://www.iribnews.ir/files/fa/news/1395/8/19/485228_291.mp4

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
20 آبان 1395

خط ترانزیتی خلیج فارس تا دریای سیاه به عنوان یکی از محوری‌ترین خطوط ترانزیتی منطقه در طول‌ ماه‌های گذشته مراحل جدی تاسیس و آغاز به کار خود را طی کرده است. خطی که هرچند محور ابتدای آن جاده خواهد بود اما به نظر می‌رسد خطوط ریلی نیز از آن عقب نمی‌مانند.

به گزارش ایسنا، ایران با افزایش نفوذ ترانزیتی خود در بین کشورهای منطقه توانسته نتایج مثبتی از مذاکرات ماه‌های اخیر در افزایش تعاملات با کشورهای همسایه شمال غربی را به دست‌آورد.

 پس از آنکه با پیگیری‌ها سازمان راهداری توافق ترانزیت جاده‌ای میان ایران، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و بلغارستان به امضا رسید که نتیجه آن بهبود جایگاه ترانزیتی این خط در موازات خط ترانزیتی ترکیه بود حالا نوبت به آن رسیده که مسیرهای ریلی نیز کار خود را با سرعت بیشتری دنبال کند.

ایران در طول این سال‌ها مذاکرات مثبتی برای افزایش تعاملات ریلی خود با همسایه‌های شمالی از یک سو به مقصد روسیه و از سوی دیگر به مقصد کشورهای اروپای غربی داشته است که البته اجرایی شدن این طرح‌ها نیازمند توسعه خطوط زیرساختی بوده است. در شرایطی که خط ریلی قزوین-رشت مراحل پایانی کار خود را پشت سر می‌گذارد و پس از آن بناست گام اخر این کریدور به رشت به آستارا تکمیل شده و خط آهن ایران را از شمال غرب به خطوط بین‌المللی وصل کند حالا دیگر همسایه شمالی نیز تلاش‌های جدی خود را برای رساندن خود به رقبای منطقه‌ای اش آغاز کرده است.

توافق برای اتصال خطوط ریلی ایران به ارمنستان از حدود ۷ سال پیش نهایی شده و دو کشور در طول این سال‌ها مذاکراتی برای برنامه ریزی در این زمینه به کار بسته اند. با این وجود فراهم نبودن برخی امکانات ابتدای و البته نا مشخص بودن سرمایه گذاران جدی برای این پروژه باعث شده کار تا به امروز به مرحله اجرا نرسد.

پس از گذشته تمام این سال‌ها حالا دولت ایروان برنامه ریزی خود برای نهایی کردن ساخت این خط ریلی را آغاز کرده و از سرمایه گذراران بخش خصوصی خود خواسته در این زمینه به دولت یاری برسانند.

هرچند هنوز ایران در رابطه با برنامه‌های قطعی خود در اتصال ریلی به ارمنستان شرایط را مشخص نکرده اما قطعا اتصال به این کشور نیز یکی از گزینه‌ها جدی خواهد بود که در صورت فراهم آمدن مقدمات لازم امکان اجرای آن وجود دارد. در طول این ماه‌ها آذربایجان برای اتصال ریلی خود به ایران سرمایه گذاری مستقیم کرده و حالا ارمنستان دومین کشوری خواهد بود که در کنار فراهم آوردم زیرساخت‌های لازم، سرمایه اتصال به خط ترانزیتی ایران را فراهم می‌کند.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
10 آبان 1395

مدرسه عالی لیدرشیپ ارمنستان در مورخ یکشنبه 95/8/23 با همکاری شرکت هو اسپاس ایران سمینار اقتصادی را در هتل بزرگ فردوسی تهران ( خیابان فردوسی ، خیابان کوشک مصری ، شماره 20 ) از ساعت 17:00 لغایت 19:00 برگزار خواهد نمود . از علاقمندان و اعضای محترم دعوت می شود برای اطلاع از جزئیات و ثبت نام اینترنتی به نشانی اینترنتی ذیل مراجعه نمایند .

http://www.leadershipschool.am/en/announcements-iran.php

 

Tehran Business Forum

 

New Opportunities

Are you interested in?

 • vision of the future from established leaders and professionals
 • advice and support for your business / social projects
 • opportunities and challenges for your personal & professional development
 

Do you want to?

 • take part in interesting discussions and present your idea / research / experience
 • find like-minded people and partners for your business / social projects
 • find possible career / business / networking opportunities
 

Leadership School & Ho Spus invite you to a business forum for future business leaders of Iran!

 • when: November 13, 17:00-19:00,
 • where: Ferdowsi Grand Hotel Tehran (Kooshk e Mesri str. 20, beginning of Ferdowsi ave., North of Imam Khomeini square),
 • language: English,
 • payment: participation is free,
 • how to participate: you need to fill this online form before November 11, 13:00

You will receive confirmation of your participation before November 12, 19:00 via the communication means specified by you. Please note that the number of seats is limited and registration is done on first-come-first-serve basis.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
05 آبان 1395

مسکو - ایرنا - واهان مارتیروسیان وزیر حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات ارمنستان و سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی در ایروان، گسترش روابط دو کشور به ویژه در عرصه حمل و نقلی، ترانزیتی و ارتباطات را بررسی کردند.

 

به گزارش ایرنا، مارتیروسیان در این دیدار با اشاره به اهمیت همگرایی و همکاری اقتصادی دو کشور، زمینه های گسترش روابط ایران و ارمنستان را بسیار وسیع و در برگیرنده حوزه های مختلف خواند.
خبرگزاری آرمن پرس.ای ام روز سه شنبه در این باره نوشت: وزیر حمل و نقل ارمنستان در دیدار سفیر ایران تاکید کرد که انگیزه دو سویه برای گسترش همکاری های مستمر و سودمند وجود دارد و انتظار می رود، مناسبات هر چه بیشتر در سطح بالاتری قرار گیرد.
سجادی سفیر ایران نیز در این دیدار با تبریک به مارتیروسیان برای انتصاب به سمت وزیر حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات ارمنستان گفت که عملی شدن توافق های نهایی شده، تاثیر زیادی در افزایش همکاری های دو کشور دارد.
سفیر ایران همچنین بر اهمیت عملی شدن برنامه ریزی ها برای استفاده از توانمندی های دو کشور با هدف افزایش ارزش روابط اقتصادی به ویژه در حوزه مرتبط با حمل و نقل و ارتباطات تاکید کرد.
سجادی گفت: ایران و ارمنستان از امکانات زیادی برای توسعه همکاری ها در عرصه های مختلف از جمله اقتصادی برخوردارند که باید با همکاری و برنامه ریزی دولتی و بخش خصوصی در این زمینه اقدام کرد. 
ارزش روابط اقتصادی سالانه دو کشور معادل سه میلیون و 250 هزار دلار است که سهم ایران سه میلیون دلار و و سهم ارمنستات 250 هزار دلار می باد که قابلیت های بسیار زیادی برای افزایش دارد.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
05 آبان 1395

مشهد- ایرنا- رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: طی یک و نیم سال گذشته چهار هزار و 617 تن کالا از این استان به کشورهای ارمنستان و گرجستان صادر شد.

 

ناصر بهزاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این مقدار دو هزار و 40 تن کالا به ارمنستان و دو هزار و 577 تن به گرجستان صادر شده است.​ 
وی اظهار کرد: ارزش این میزان صادرات به دو کشور یاد شده چهار میلیون و 363 هزار دلار بوده است که از این مقدار دو میلیون و 794 هزار دلار به کشور ارمنستان و یک میلیون و 569 هزار دلار به کشور گرجستان صادر شده است. 
وی گفت: وجود سابقه مناسبات تجاری بین استان خراسان رضوی با ارمنستان و گرجستان موجب شد که هیات تجاری، بازاریابی از ایران با محوریت خراسان رضوی به منظور بررسی بازار و پیگیری بازارهای جدید و افزایش صادرات به کشورهای ارمنستان و گرجستان اعزام شود. 
بهزاد افزود: این هیات 18 نفره در زمینه های کاری لوله پلی اتیلن، کشاورزی و ادوات آن، صنایع غذایی، ساختمان و آب و فاضلاب، فولاد، بازرگانی، توریسم، نساجی، چرم، حمل و نقل، صادرات و واردات فعالیت می کند و سرپرستی آن را راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بر عهده دارد. 
وی اظهار کرد: هیات مزبور از دوم آبان ماه به ماموریت یاد شده اعزام شده و این ماموریت تا هفتم آبان ماه ادامه دارد.
وی گفت: در این سفر، در زمینه توسعه همکاریهای اقتصادی با بخش خصوصی و بنگاههای متوسط و کوچک و نیز همکاری با صنایع بزرگ این کشورها رایزنی خواهد شد و ملاقاتهایی با اعضای اتاقهای مشترک و بازرگانان بخش خصوصی و بازدیدهای صنعتی انجام می شود. 
بهزاد افزود: در مدت حضور این هیات در ارمنستان، فرصتهای صادرات در بخش خدمات و راهکارهای تقویت نقش واسطه های مالی و بانکها در تجارت بین دو کشور بررسی خواهد شد و در گرجستان نیز با توجه به کمبود خطوط تولید در این کشور، توسعه صنعت بسته بندی و انتقال خطوط تولید با سرمایه کم و راه اندازی این خطوط در گرجستان به منظور افزایش صادرات و واردات پیگیری می شود. 
وی ادامه داد: توسعه همکاریها در حوزه معادن به ویژه زغال سنگ، باریت، سیمان و تامین مواد خام و قطعات و ماشین آلات صنعتی گرجستان محورهای دیگر گفت و گو و رایزنیهای هیات ایرانی در گرجستان است. 

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
05 آبان 1395

تهران - ایرنا - تیگران یرباشیان (Tigran Jrbashyan) اقتصاددان ارمنی با بیان اینکه 'ارمنستان به دلایلی بخوبی از فرصتهای اقتصادی پسابرجام استفاده نمی کند'، افزود، این کشور می تواند تسهیل کننده ارتباط ایران و اروپا شود.

 

به گزارش خبرگزاری دولتی ارمنستان، یرباشیان که رئیس اتاق بازرگانی آمریکا در ارمنستان است، امروز (سه شنبه) با بیان اینکه 'اقتصاد ایران بسیار متفاوت است و باید آن را درک و تحلیل کنیم'، به گام های ارمنستان در ایجاد منطقه آزاد اقتصادی و مذاکره برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در ایران اشاره و تاکید کرد: ارمنستان می تواند در موضع سودمندتری باشد.
وی گفت 'ارمنستان قرنهاست که همسایه ایران است، روابط دوستانه ای با آن کشور دارد و مردم ارمنستان قرابت فرهنگی و زبانی با ایران دارند. با توجه به فاکتورهای فراوان موجود، باید در به کارگیری ظرفیت های اقتصادی ایران و بهره برداری از فرصت های فعلی در موقعیت بهتری می بودیم. گام هایی برداشته شده ولی بسیاری از کشورها جلو افتاده اند'.
یرباشیان افزود 'نمایندگان اقتصادی اروپا بیش از پیش به ایران نزدیک شده اند و تعدادی از تحلیلگران به ایران رفته و سعی می کنند تا زمینه های همکاری را امکان سنجی کنند.'
رئیس اتاق اقتصادی آمریکا در ارمنستان گفت 'شرکت های اروپایی فعال هستند و امروز بسختی می توان اتاق خالی در هتل های تهران پیدا کرد، چرا که بیشتر آنها را نمایندگان و تحلیلگران شرکت های تجاری اروپایی اشغال کرده اند. ارمنستان می تواند کشوری ترانزیتی و تسهیل کننده ارتباط ایران و اروپا شود.'
به گزارش ایرنا، آرتسویک میناسیان (Artsvik Minasyan) وزیر اقتصاد ارمنستان اوایل شهریور خبر داد که تهران و ایروان در حال تشکیل منطقه آزاد تجاری در منطقه جنوبی مگری (Meghri) ارمنستان هستند.
میناسیان گفت که این منطقه آزاد روابط ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را، که روسیه نقشی پررنگ در آن دارد، شتاب می دهد.ارمنستان در ژانویه 2015 به اتحادیه مزبور پیوست.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیش از 180 میلیون نفر جمعیت و بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد و تولید ناخالص داخلی کشورهای آن فراتر از چهارهزار میلیارد دلار در سال بر آورد می شود.
پیشتر نیز 'صادرکنندگان روسیه' از ارمنستان خواسته بودند تا قابلیت های خود را برای ایجاد ارتباط میان اتحادیه اقتصادی 'اوراسیا' و ایران افزایش دهد.
'یوری شوریگین' نماینده صادرکنندگان روسیه در ارمنستان گفت که صادرکنندگان روسیه به بازار ارمنستان بسیار علاقه مندند، چرا که این کشور امکان برقراری روابط نزدیک با ایران را فراهم می سازد.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
05 آبان 1395

رئیس اتاق بازرگانی ارمنستان و آمریکا گفت: ارمنستان به دلایل مختلف هنوز به میزان کافی از فرصت های ناشی از لغو تحریم های ایران استفاده نکرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری آرمن پرس، تیگران جرباشیان، رئیس اتاق بازرگانی ارمنستان و آمریکا گفت، در ارتباط با لغو تحریم های غرب علیه ایران، ارمنستان به دلایل مختلف هنوز به میزان کافی از فرصت های موجود استفاده نکرده است.
وی گفت: «ما هنوز نمی توانیم به واقع ساختار اقتصادی ایران را درک کنیم و ساختار اقتصاد این کشور کاملا متفاوت است. 72 درصد از اقتصاد ایران دولتی است، تعرفه واردات در آن اعمال می شود و یک سیستم محدودیت های صادراتی در آن وجود دارد. این بدان معناست که اقتصاد ایران خیلی متفاوت است و ما باید آن را درک و آن را آنالیز کنیم.»
این فعال تجاری ارمنی اقدامات ارمنستان در تلاش برای برقراری یک منطقه اقتصادی در ایران و مذاکرات در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیایی برای ایجاد رژیم تجارت آزاد در ایران را مثبت ارزیابی کرد. جرباشیان گفت، گام هایی برداشته شده، اما وی اطمینان دارد که ارمنستان می تواند در جایگاه مناسب تری قرار گیرد.
وی گفت: «سابقه همسایگی ایران و ارمنستان به چندین قرن بر می گردد و این کشور با ایران دارای روابطی دوستانه است. ایران دارای جامعه ارمنی است که به خوبی از مسائل زبانی و فرهنگی ایران مطلع اند. به بیان دیگر، عوامل زیادی وجود دارند که بر اساس آنها ما باید از نظر استفاده از پتانسیل اقتصاد ایرا ن فرصت های موجود در جایگاه بهتری قرار بگیریم. گام هایی برداشته شده اما بسیاری از کشورها در حال حرکت رو به جلو هستند.»
این اقتصاددان ارمنی اظهار داشت که نمایندگان تجاری اروپا در حال برداشتن گام هایی فعالانه تر به سمت ایران هستند. تحلیلگرانی در ایران هستند که تلاش دارند راه های احتمالی همکاری را پیدا کنند.
«تجار اروپایی به شکلی فعالانه دارند کار می کنند. امروز شما به سختی می توانید 3 اتاق در هتل های تهران پیدا کنید زیرا اکثر آنها توسط نمایندگان تجاری و تحلیلگران اروپایی اشغال شده اند. آنها تلاش دارند به شکلی فعالانه بازار ایران را تحلیل کنند. ارمنستان این شانس را دارد که به یک کشور ترانزیتی تبدیل شود. ما می توانیم موقعیت بسیار بهتری داشته باشیم و به یک کشور واسطه برای ارتباط دادن ایران و اروپا به یکدیگر تبدیل شویم.»

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
05 آبان 1395

مسکو - ایرنا - وارطان آرامیان وزیر داریی ارمنستان در دیدار سیدکاظم سجادی سفیر ایران در ایروان همکاری دو کشور در اجرای مشترک طرح های بزرگ و افزایش ارزش روابط اقتصادی از سطح 3 میلیون و 250 هزار دلار کنونی را خواستار شد.

 

به گزارش ایرنا، آرامیان و سجادی در این دیدار راهکارهای شتاب بخشی برای افزایش هر چه بیشتر حجم مبادلات تجاری و همکاری های دو کشور برای نوسازی نظام دارایی را بررسی کردند.
سایت وزارت دارایی ارمنستان روز سه شنبه نوشت: آرامیان با تأکید بر اهمیت گسترش روابط اقتصادی گفت که وضعیت کنونی ارزش روابط با امکانات و توان دو کشور مطابقت نمی کند، زیرا سرمایه گذاری های دو جانبه کم است.
وی افزود: اکنون سهم ایران از ارزش روابط اقتصادی سه میلیون دلار و ارمنستان 250 هزار دلار است که نشان می دهد دو کشور باید برای افزایش هر چه بیشتر آن تلاش و برنامه ریزی کنند.
وزیر دارایی ارمنستان ابراز اطمینان کرد که حجم مبادلات تجاری را می توان با اجرای طرح های بزرگ که پیش از این با مانع تحریم های ضدایرانی مواجه بود، افزایش داد.
آرامیان در باره این همکاری ها گفت: در زمان حاضر طرح انرژی فعال است، اما در عرصه های دیگر نیز دورنمای خوبی وجود دارد و می توان به گذرگاه شمال و جنوب، ساخت کشتارگاهها و زیرساخت های صنعتی اشاره کرد که اجرای آنها با سرمایه گذاری های خصوصی و دولتی ممکن خواهد بود. 
وی در ادامه اظهار کرد: تحریم ها علیه کشورهای همسایه بر ارمنستان نیز تأثیر می گذارد و این مساله را همیشه به شرکای خود یادآور شده ایم، ولی اکنون وضعیت تغییر یافته است. خرسندیم ایران روابط اقتصادی خود را با کشورهای دیگر احیا می کند و اطمینان داریم با تلاش های مشترک می توانیم به شاخص های بالاتری دست یابیم.
آرامیان همچنین گفت: ایروان همواره در عرصه بین المللی از طرح های تهران حمایت کرده است، زیرا رشد اقتصادی ایران برایارمنستان هم پیامدهای مثبتی دارد.
سجادی سفیر ایران نیز در این دیدار ضمن تبریک به آرامیان برای بر عهده گرفتن مسئولیت اداره وزارت دارایی ارمنستان، گفت: براساس مذاکرات انجام شده قبلی، زمینه های افزایش روابط و همکاری های دوجانبه و همچنین آشنایی با فعالیت واحدهای مختلف و تغییرات بانکی و گمرکی فراهم شده است.
سفیر ایران در این مذاکرات به افق گسترش همکاری های دوجانبه در زمینه بیمه، دورنمای افتتاح شعبه های جدید بانک ملت درارمنستان و همکاری ها در عرصه دارایی بین المللی اشاره کرد.
به گزارش ایرنا، سجادی و آرامیان در مذاکرات خود همچنین بر اهمیت همکاری های گسترده تر و موثرتر اتاق های تجاری و صنعتی دو کشور تأکید کردند. 
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
صفحه1 از47