افزایش تردد مسافر میان ایرن و ارمنستان پس از لغو روادید میان دو کشور

  • سه شنبه, 02 شهریور 1395 ساعت 08:57
  • منتشرشده در اخبار اقتصادی
  • خواندن 272 دفعه

سایت خبری تحلیلی دیده بان ارمنستان - مارکاریان

نخست وزیر ارمنستان روز گذشته در سفر به استان سیونیک ارمنستان از شهر مقری در مرز ایران و ارمنستان و پایانه گمرکی آن بازدید کرد.

هویک آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان در این بازدید از امکانات این پایانه گمرکی و خدمات گمرکی ارائه شده به مسافرین و خودروها آشنا شد.

براساس گزارش ارائه شده از سوی مسئولین، این پایانه گمرکی در 24 ساعت شبانه روز فعال بوده و امور گمرکی مربوط به مسافرین و خودروهای عبوری در طی  10 ال 15 دقیقه انجام می گیرد. همچنین در پی لغو روادید میان ایران و ارمنستان در روزهای گذشته تردد مسافرین از این مرز افزایش چشمگیر داشته است.

نخست وزیر ارمنستان در این بازدید بر کاهش زمان صرف شده برای انجام امور گمرکی، تسهیل و تسریع عبور مسافرین از مرز و همچنین افزایش کیفیت خدمات رسانی در این پایانه مرزی تاکید کرد.

هویک آبراهامیان سپس از منطقه ای که قرار است در آن منطقه آزاد اقتصادی احداث شود بازدید کرد. انتظار می رود با احداث این منطقه آزاد اقتصادی همکاری های تجاری و صنعتی با ایران جنبه عینی یافته و با تعمیق و توسعه روابط اقتصادی دو جانبه و ایجاد امکانات خدمات رسانی امکان حضور در بازارهای ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیایی فراهم آید.

نخست وزیر ارمنستان با تاکید بر ضرورت احداث منطقه آزاد تجاری در مرز با ایران افزود این اقدام موجب افزایش تولید و صادرات و همچنین تاسیس مراکز صنعتی و ایجاد فرصت های شغلی جدید خواهد شد.

آرتسویک میناسیان وزیر اقتصاد ارمنستان نیز پیشتر با تاکید بر اهمیت ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در مقری عنوان کرده بود که احداث این منطقه آزاد اقتصادی امکانات وسیع و فرصت های شغلی جدید برای ارمنستان و بویژه شهر مرزی مقری ایجاد خواهد کرد.

به گفته وزیر اقتصاد ارمنستان طرح ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در مرز با ایران از سوی نخست وزیر ارمنستان برای کلیه وزارتخانه ها و نهادهای ذینفع ارسال شده است. آرتسویک میناسیان همچنین افزود انتظار می رود این طرح که در برگیرنده بخش های صنعتی، زیرساختی و خدماتی می باشد در کوتاهترین مدت ممکن به مرحله اجرا در آید.

این در حالیست که به اعتقاد گاگیک ماکاریان رئیس اتحادیه کارفرمایان ارمنستان به علت کند بودن اقدامات ارمنستان پل میان ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیایی برقرار نشده است.

به گفته ماکاریان در زمینه توسعه روابط با ایران اروپائیان از ارمنستان پیشی گرفته اند.

گاگیک ماکاریان روز گذشته در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد."ما تعلل کرده ایم. پس از لغو روادید میان دوکشور، کاهش تعرفه های گمرکی کالاهای صادراتی از ارمنستان به ایران موجب تقویت جایگاه ما خواهد شد. ارمنستان باید برای دست یافتن به شرایط مناسب برای صدور تولیدات خود به ایران با مقامات این کشور مذاکره کند."  

به اعتقاد این کارشناس ارمنی ایجاد اتحاد میان ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان نتیجه ضعف دیپلماسی ارمنستان و عدم آگاهی از تحولات جاری است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم