ارمنستان گاز می گیرد، ایران برق!

تهران- ایرنا- روزنامه شرق در شماره چهارشنبه 24 شهریور در یادداشتی به قلم آزاده بابایی نژاد نوشت: حسن روحانی، به منظور دیدار و گفت وگو با مقام های جمهوری ارمنستان، به زودی به ایروان پایتخت این کشور سفر خواهد کرد. این جمهوری که از جنوب با ایران هم مرز است، در ٢١ سپتامبر ١٩٩١ اعلام استقلال کرد و ایران نیز در همان ابتدا، استقلالش را به رسمیت شناخت.

 

در ادامه این مطلب می خوانیم: باید بگویم تاریخچه بستن قرارداد صادرات گاز طبیعی ایران به ارمنستان، به سال ١٩٩٢ بازمی گردد اما در آن زمان اجرائی شدن این قرارداد، از عهده دو کشور خارج بود. ١٢ سال بعد یعنی در سال ٢٠٠٤ مقام های وقت دو کشور، پروژه تهاتر (معامله جنس در قبال دریافت جنس) گاز ایران در ازای برق ارمنستان در قالب دو قرارداد تحویل گاز و دریافت برق را برای یک دوره ٢٠ساله امضا کردند. 
بر اساس قراردادهای امضاشده بین طرفین، زمان شروع صادرات گاز، ژانویه ٢٠٠٧ در نظر گرفته شد که به دلیل تکمیل نشدن خط لوله گاز در ارمنستان، این قرارداد با ٢٨ ماه تأخیر در ماه می ٢٠٠٩ (اردیبهشت ١٣٨٨) به طور رسمی به بهره برداری رسید. هزینه اجرای این پروژه در ارمنستان بین ٩٠ تا صد میلیون دلار و در ایران هزینه آن ١٢٠ میلیون دلار برآورد شد. 
در مرحله اول، ایران سالانه ٤٠٠ میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان صادر کرد و پس از تکمیل این خط لوله ١٤٠کیلومتری، حجم صادرات گاز ایران به ٣,٢ میلیارد مترمکعب در سال رسید. در مقابل با پایان یافتن خط سوم انتقال برق از ارمنستان به ایران، ظرفیت انتقال برق بین دو کشور از ٣٠٠ مگاوات به هزار مگاوات برق خواهد رسید و در نتیجه قرارداد تهاتر به صورت کامل اجرا خواهد شد. 
بنا بر باور آگاهان سیاسی در داخل کشور، جمهوری ارمنستان به عنوان تنها عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا که با کشورمان مرز خاکی دارد، می تواند به دروازه ورود کالای ایرانی به آن اتحادیه تبدیل شود، به علاوه اینکه احداث خط آهن ارمنستان- ایران و ایجاد و گشایش کریدور با حضور کشورهای ایران، ارمنستان، گرجستان، بلغارستان و یونان و نیز جمهوری آذربایجان مسیرهای ترانزیتی کشورمان را به سمت اروپا متنوع خواهد کرد. شایان ذکر است که اصول سیاست خارجی ارمنستان مبتنی بر برقراری روابط سیاسی متعادل و متعارف با همه کشورهای همسایه است.
سیاست مداران ایروان بر این عقیده هستند که مسائل و وضعیت اقتصادی، حل بحران های داخلی و خارجی کشورهایی مثل قفقاز جنوبی، فقط با همکاری و اتحاد نیروهای این کشورها امکان پذیر است. کشور ایران نسبت به کشورهایی مثل قفقاز جنوبی مواضع متعادل و بی طرفی نشان می دهد. تهران همواره تلاش کرده در سیاست گذاری های خود، سیاست متوازن سازی و خط مشی حل وفصل اختلافات کشورهای هم جوار را دنبال کند که موضوع قره باغ ازجمله آنهاست. 
بر این اساس تحکیم مناسبات ایران و ارمنستان علاوه بر اینکه در چارچوب هماوردی قدرت های بین المللی و منطقه ای در قفقاز جنوبی قابل ارزیابی است، مسبوق به سوابق تاریخی، فرهنگی و منافع دوجانبه اقتصادی نیز هست. به همین سبب همکاری های ایران و ارمنستان، نه تنها رشته های تقویت دوستی بین دو ملت را مستحکم تر می کند، بلکه توسعه همکاری های دوجانبه به برقراری صلح و امنیت منطقه نیز یاری خواهد رساند. در سال 2005 میلادی ارزش تجارت ارمنستان با ایران برابر با 105 میلیون دلار بود و در سال 2006 میلادی ارزش تجارت دوجانبه به 200 میلیون دلار رسید.
بر این اساس سران دو کشور در نظر دارند با ازمیان برداشتن موانع تجارت دوجانبه، حجم تجارت را به یک میلیارد دلار در هر سال برسانند. مطابق با آمار ارائه شده، مبادلات تجاری ایران و ارمنستان در سه ماهه اول سال ٢٠١٤ میلادی با رشد 98درصدی به 45 میلیون دلار رسید و ایران هفتمین شریک تجاری این کشور شناخته شد. به باور آگاهان حال که آمریکا و اسرائیل سعی در جذب هرچه بیشتر ارمنستان به سمت خود هستند، ایران می تواند مزیت هم جواری با این کشور را به فرصتی درخورتوجه بدل کند.
*منبع: روزنامه شرق، 24 شهریور 1395
**گروه اطلاع رسانی**9370**9131

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • اندازه قلم