نخستین نمایشگاه اختصاصی ارمنستان در تهران افتتاح شد

نخستین نمایشگاه اختصاصی ارمنستان در تهران افتتاح شد

نخستین نمایشگاه اختصاصی ارمنستان در تهران

نخستین نمایشگاه اختصاصی ارمنستان در تهران با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، سفیر و معاون وزیر توسعه صنعت ارمنستان افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، حسین اسفهبدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که در افتتاحیه صبح امروز این نمایشگاه واقع در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران حضور داشت از روابط مثبت بین تهران و ایروان اظهار خرسندی کرد و گفت: در حال حاضر وضعیت صادرات و واردات ما به ارمنستان نسبتاً خوب است و امیدواریم طراز امسال که حدود 130 میلیون دلار بود در سال آتی افزایش یابد و رشد بیش‌تری داشته باشد.

او ادامه داد: کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان آذرماه سال گذشته در ارمنستان برگزار شد و در آن شاهد امضای توافق‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های بسیار خوبی بین دو کشور بودیم. هم‌چنین جای خوشحالی است که سال آینده هم جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین‌المللی ارمنستان غرفه‌ای را به صورت اختصاصی خواهد داشت.

در بخش دیگری از این مراسم، آرداشس تومانیان، سفیر ارمنستان در تهران از حضور بیش از 100 شرکت ارمنی در این نمایشگاه خبر داد و گفت: برگزاری این نمایشگاه حاصل همکاری مشترک شرکت‌های تجاری و اقتصادی دو کشور است هم‌چنین وزارتخانه‌های توسعه و تجارت و وزارت امور خارجه ایران و ارمنستان هم سهم به‌سزایی را در برگزاری نخستین نمایشگاه اختصاصی ارمنستان ایفا کرده‌اند.

آهانس آهانسیان، معاون وزیر توسعه صنعت ارمنستان هم که به منظور افتتاح و حضور در این نمایشگاه به کشورمان سفر کرده است، با اشاره به اختصاص جایگاه ویژه ارامنه سوریه در نمایشگاه، افزود: ارمنستان به عنوان یکی از اعضای سازمان اوراسیا می‌تواند برای کارآفرینان ایرانی به منزله دروازه‌ای به سمت اروپا باشد.

وی ادامه داد: ارمنستان طرح تعرفه ترجیحی (GSP+) با کشورهای عضو اتحادیه اروپا را امضا کرده و در اتحادیه اقتصادی اوراسیا عضویت دارد. هم‌چنین طرح تعرفه ترجیحی (GSP) با کشورهایی مانند کانادا، ژاپن، نروژ و برخی دیگر از کشورهای اروپایی را نیز امضا کرده که این امر می‌تواند برای کارآفرینان ایرانی هم مفید باشد. امیدوارم کارآفرینان دو کشور در راستای روابط اقتصادی دو کشور گام بردارند.

سرکیسیان، اسقف اعظم ارامنه ایران نیز تأکید کرد: هرگاه دو کشور روابط صمیمانه‌ای با یکدیگر برقرار کردند برای همسایگان خود هم شرایط مفیدی را فراهم کرده‌اند.

سرکیسیان با ابراز خرسندی از تعلق گرفتن جایگاهی ویژه برای ارامنه سوریه در این نمایشگاه، تأکید کرد: مقام‌های ایران و ارمنستان و تمام کشورهایی که خیرخواهانه به مسائل بین‌المللی نگاه می‌کنند خواهان برقراری صلح در سوریه هستند.

او ادامه داد: خوشبختانه ما در ایران با آرامش زندگی می‌کنیم و این در حالی است که چهار طرف ما کشورهایی قرار دارند که با تروریسم و جنگ دست به گریبان هستند و این آرامش و ثبات حاصل افکار خردمندانه رهبر انقلاب و اندیشه سیاست‌گذاران ایران در این کشور و منطقه است.

به گزارش ایسنا، اولین نمایشگاه اختصاصی ارمنستان در ایران از 14 تا 17 مهرماه در سالن شماره 27 محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران برقرار است. هدف از برگزاری این نمایشگاه توسعه تجارت و همکاری‌های اقتصادی، ترویج و تشخیص سرمایه‌گذاری‌های متقابل،‌ توسعه صنعت گردشگری و تسهیل معاملات تجاری میان ارمنستان و ایران است.

بخش‌هایی مانند صنایع غذایی، دارویی و پزشکی، صنعت ساختمان، صنعت، بانکداری،‌ فن‌آوری اطلاعات، صنعت جواهرات، صنایع شیشه، نساجی، گردشگری، حمل و نقل و... در این نمایشگاه حضور دارند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم