اقتصاددان ارمنی: ارمنستان می تواند تسهیل کننده ارتباط ایران و اروپا شود

  • چهارشنبه, 05 آبان 1395 ساعت 09:28
  • منتشرشده در اخبار اقتصادی
  • خواندن 269 دفعه

تهران - ایرنا - تیگران یرباشیان (Tigran Jrbashyan) اقتصاددان ارمنی با بیان اینکه 'ارمنستان به دلایلی بخوبی از فرصتهای اقتصادی پسابرجام استفاده نمی کند'، افزود، این کشور می تواند تسهیل کننده ارتباط ایران و اروپا شود.

 

به گزارش خبرگزاری دولتی ارمنستان، یرباشیان که رئیس اتاق بازرگانی آمریکا در ارمنستان است، امروز (سه شنبه) با بیان اینکه 'اقتصاد ایران بسیار متفاوت است و باید آن را درک و تحلیل کنیم'، به گام های ارمنستان در ایجاد منطقه آزاد اقتصادی و مذاکره برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در ایران اشاره و تاکید کرد: ارمنستان می تواند در موضع سودمندتری باشد.
وی گفت 'ارمنستان قرنهاست که همسایه ایران است، روابط دوستانه ای با آن کشور دارد و مردم ارمنستان قرابت فرهنگی و زبانی با ایران دارند. با توجه به فاکتورهای فراوان موجود، باید در به کارگیری ظرفیت های اقتصادی ایران و بهره برداری از فرصت های فعلی در موقعیت بهتری می بودیم. گام هایی برداشته شده ولی بسیاری از کشورها جلو افتاده اند'.
یرباشیان افزود 'نمایندگان اقتصادی اروپا بیش از پیش به ایران نزدیک شده اند و تعدادی از تحلیلگران به ایران رفته و سعی می کنند تا زمینه های همکاری را امکان سنجی کنند.'
رئیس اتاق اقتصادی آمریکا در ارمنستان گفت 'شرکت های اروپایی فعال هستند و امروز بسختی می توان اتاق خالی در هتل های تهران پیدا کرد، چرا که بیشتر آنها را نمایندگان و تحلیلگران شرکت های تجاری اروپایی اشغال کرده اند. ارمنستان می تواند کشوری ترانزیتی و تسهیل کننده ارتباط ایران و اروپا شود.'
به گزارش ایرنا، آرتسویک میناسیان (Artsvik Minasyan) وزیر اقتصاد ارمنستان اوایل شهریور خبر داد که تهران و ایروان در حال تشکیل منطقه آزاد تجاری در منطقه جنوبی مگری (Meghri) ارمنستان هستند.
میناسیان گفت که این منطقه آزاد روابط ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را، که روسیه نقشی پررنگ در آن دارد، شتاب می دهد.ارمنستان در ژانویه 2015 به اتحادیه مزبور پیوست.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیش از 180 میلیون نفر جمعیت و بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد و تولید ناخالص داخلی کشورهای آن فراتر از چهارهزار میلیارد دلار در سال بر آورد می شود.
پیشتر نیز 'صادرکنندگان روسیه' از ارمنستان خواسته بودند تا قابلیت های خود را برای ایجاد ارتباط میان اتحادیه اقتصادی 'اوراسیا' و ایران افزایش دهد.
'یوری شوریگین' نماینده صادرکنندگان روسیه در ارمنستان گفت که صادرکنندگان روسیه به بازار ارمنستان بسیار علاقه مندند، چرا که این کشور امکان برقراری روابط نزدیک با ایران را فراهم می سازد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم