گسترش روابط موضوع مذاکرات سفیر ایران و وزیر حمل و نقل ارمنستان

  • چهارشنبه, 05 آبان 1395 ساعت 09:34
  • منتشرشده در اخبار اقتصادی
  • خواندن 299 دفعه

مسکو - ایرنا - واهان مارتیروسیان وزیر حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات ارمنستان و سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی در ایروان، گسترش روابط دو کشور به ویژه در عرصه حمل و نقلی، ترانزیتی و ارتباطات را بررسی کردند.

 

به گزارش ایرنا، مارتیروسیان در این دیدار با اشاره به اهمیت همگرایی و همکاری اقتصادی دو کشور، زمینه های گسترش روابط ایران و ارمنستان را بسیار وسیع و در برگیرنده حوزه های مختلف خواند.
خبرگزاری آرمن پرس.ای ام روز سه شنبه در این باره نوشت: وزیر حمل و نقل ارمنستان در دیدار سفیر ایران تاکید کرد که انگیزه دو سویه برای گسترش همکاری های مستمر و سودمند وجود دارد و انتظار می رود، مناسبات هر چه بیشتر در سطح بالاتری قرار گیرد.
سجادی سفیر ایران نیز در این دیدار با تبریک به مارتیروسیان برای انتصاب به سمت وزیر حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات ارمنستان گفت که عملی شدن توافق های نهایی شده، تاثیر زیادی در افزایش همکاری های دو کشور دارد.
سفیر ایران همچنین بر اهمیت عملی شدن برنامه ریزی ها برای استفاده از توانمندی های دو کشور با هدف افزایش ارزش روابط اقتصادی به ویژه در حوزه مرتبط با حمل و نقل و ارتباطات تاکید کرد.
سجادی گفت: ایران و ارمنستان از امکانات زیادی برای توسعه همکاری ها در عرصه های مختلف از جمله اقتصادی برخوردارند که باید با همکاری و برنامه ریزی دولتی و بخش خصوصی در این زمینه اقدام کرد. 
ارزش روابط اقتصادی سالانه دو کشور معادل سه میلیون و 250 هزار دلار است که سهم ایران سه میلیون دلار و و سهم ارمنستات 250 هزار دلار می باد که قابلیت های بسیار زیادی برای افزایش دارد.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • اندازه قلم