اخبار سیاسی (777)

01 اسفند 1395

مسکو - ایرنا - ویکن سرکیسیان وزیر دفاع ارمنستان در اجلاس امنیتی مونیخ گفت: برقراری و تعمیق روابط با ایران و گرجستان در راهبرد امنیتی و دکترین نظامی ارمنستان بسیار اهمیت دارد.

 

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری لراگیر ارمنستان روز یکشنبه به نقل از سخنان وزیر دفاع این کشور در نشست مونیخ نوشت: با ایران و گرجستان روابط دیرینه ای داریم و در هر دو کشور کانون جمعیتی ارامنه بسیار بزرگی زندگی می کنند.
سرکیسیان افزود: ایران همیشه دوست ارمنستان بوده و ایروان و تهران توانسته اند، روابط حسن همجواری را بر اساس احترام متقابل برقرار کنند و ادامه دهند.
وی همچنین اظهار کرد: ایران در زمینه مناقشه قره باغ هم رویکرد متعادلی دارد و به تلاش های خود با هدف کمک به حل و فصل عادلانه مناقشه ادامه می دهد.
وزیر دفاع ارمنستان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در قبال میراث فرهنگی ارامنه احترام بسیار زیادی نشان می دهد و همراه کلیسای حواریون ارمنی تلاش های گسترده ای را برای ثبت چهار کلیسا در فهرست آثار یونسکو انجام داده است.
سرکیسیان در پایان گفت: روابط ارمنستان و ایران الگویی برای خویشتنداری دینی، احترام متقابل و گفت وگوی تمدن ها است.
در کنفرانس امنیتی سه روزه مونیخ که از جمعه آغاز شده، موضوعات مهم بین المللی از جمله آینده پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، نظم جهانی، امنیت انسانی، تروریسم و افراط گرایی، مسائل منطقه‌ای شامل آسیای جنوب شرقی و شبه جزیره کره، جهان عرب، سوریه و اوکراین با حضور صدها مقام و شخصیت از کشورهای مختلف از جمله هیات ایران به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه بررسی می شود.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
20 آبان 1395

«رابرت سکوتا» معتقد است، مناقشه قره باغ راه حل نظامی ندارد و باید از طریق دیپلماسی حل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آژانس خبری آذری، «رابرت سکوتا» سفیر ایالات متحده آمریکا در جمهوری آذربایجان گفت: روسای گروه میانجیگر  سازمان امنیت و همکاری اروپا تلاش می کنند روسای جمهور و دیپلمات های ارمنستان و جمهوری آذربایجان را گرد هم آورده و مناقشه قره باغ را از طریق دیپلماسی حل کنند.

وی افزود: این بحران راه حل نظامی ندارد و طرفین باید بدانند از طریق نظامی به نتیجه ای نمی رسند.

لازم به ذکر است که وزیر امور خارجه آذربایجان روز گذشته گفت: نشست بعدی قره باغ با حضور دیپلمات های ارشد ارمنستان و جمهوری آذربایجان اوایل ماه دسامبر در هامبورگ آلمان در حاشیه نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار خواهد شد. آذربایجان می خواهد مسئله قره باغ حل شود.

مناقشه قره باغ در سال ۱۹۸۸ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان مطرح شد. در ماه می سال ۱۹۹۴ میان طرفین مناقشه، رژیم آتش بس برقرار شد و میانجیگری گروه مینسک به ریاست مشترک روسیه، فرانسه و آمریکا نیز برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
20 آبان 1395

وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: دولت ایتالیا می تواند به حل مناقشه قره باغ کمک کند و قطعا جهت حل این مسئله تلاش خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آژانس خبری آذربایجان، «پائولو چنتیلونی» وزیر امور خارجه ایتالیا روز دوشنبه در طی سفر دوره ای به قفقاز جنوبی وارد باکو شد.

وی با «المار محمدیار اف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.

«پائولو چنتیلونی» در این دیدار گفت: ایتالیا به عنوان رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا و عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل بر حل مسئله قره باغ تمرکز خواهد کرد. ایتالیا می تواند به حل این مناقشه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان کمک کند و قطعا جهت حل آن تلاش خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آذربایجان نیز گفت: نشست بعدی قره باغ با حضور دیپلمات های ارشد ارمنستان و جمهوری آذربایجان اوایل ماه دسامبر در هامبورگ آلمان در حاشیه نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار خواهد شد. آذربایجان می خواهد مسئله قره باغ حل شود.

مناقشه قره باغ در سال ۱۹۸۸ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان مطرح شد. در ماه می سال ۱۹۹۴ میان طرفین مناقشه، رژیم آتش بس برقرار شد و میانجیگری گروه مینسک به ریاست مشترک روسیه، فرانسه و آمریکا نیز برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
16 مهر 1395
روبرت مارکاریان: تغییرات در دولت ارمنستان با اعلام استعفای هویک آبراهامیان نخست وزیر این کشور و پذیرش آن از سوی سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان کلید خورد. متعاقب آن رئیس جمهوری ارمنستان کارن کاراپطیان از شخصیت های نزدیک به روسیه را به سمت نخست وزیر این کشور منصوب کرد. همزمان رسانه های ارمنستان از تغییرات وسیع در دولت این کشور خبر داده اند که شامل وزارتخانه های کلیدی از جمله وزارت دفاع و امورخارجه می باشد. در حالیکه تنها هشت ماه تا برگزاری انتخابات پارلمانی ارمنستان باقی مانده است این تغییرات چه اهدافی را دنبال کرده و چه تاثیری می توانند بر همکاری های ایران و ارمنستان داشته باشد؟
تغییرات در دولت ارمنستان و تاثیر آن بر همکاری های ایران و ارمنستان
 
ایراس: هویک آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان با اعلام استعفا از مقام خود تاکید کرد با این اقدام فرصت تشکیل دولت جدید و آغاز تغییرات در کشور را در اختیار رئیس جمهوری ارمنستان قرار می دهد. در پی استعفای نخست وزیر ارمنستان و با تصویب شورای حزب حاکم جمهوری خواه این کشور سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان کارن کاراپطیان را به سمت نخست وزیری این کشور منصوب کرد. براساس قانون اساسی ارمنستان دولت جدید بیست روز فرصت خواهد داشت تا برنامه خود را برای تصویب به مجلس ملی ارمنستان ارائه کند.

براساس گزارشات منتشر شده کارن کاراپطیان با شرط داشتن اختیار کامل برای ایجاد تغییرات در دولت ارمنستان موافقت خود را با قبول مسئولیت نخست وزیری این کشور اعلام کرده است. وزرای امور خارجه، دفاع  و دارایی از مقاماتی هستند که به احتمال بسیار زیاد دولت ارمنستان را ترک خواهند کرد.

این در شرایطی است که تنها هشت ماه به برگزاری انتخابات پارلمانی در ارمنستان زمان باقی مانده است. نخستین انتخابات پارلمانی ارمنستان پس از اصلاحات در قانون اساسی این کشور و تغییر نظام حکومتی از نیمه ریاستی به پارلمانی آوریل سال 2017 میلادی برگزار خواهد شد. از آنجائیکه براساس قانون اساسی جدید نخست وزیر ارمنستان باید در چهار سال گذشته  به صورت مستمر در این کشور سکونت داشته باشد، کارن کاراپطیان که در سال های اخیر بدلیل تصدی سمت معاون اول "گازپروم بانک" روسیه در این کشور سکونت داشته است حداکثر برای هشت ماه سکان هدایت دولت ارمنستان را در اختیار خواهد داشت.

با توجه به آن چه گفته شد انتصاب کارن کاراپطیان به مقام نخست وزیری ارمنستان برای دوره ای هشت ماهه و همچنین تغییرات دولت ارمنستان را می توان از چند جنبه مورد ارزیابی قرار داد.

پس از پایان غائله اشغال یک مقر پلیس ارمنستان در شهر ایروان از سوی گروهی مسلح و همچنین اعتراضات و درگیری هایی که پس از آن فضای سیاسی جامعه ارمنستان را ملتهب کرد، سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان در اوایل اگوست در دیدار با مقامات و شخصیت های سیاسی، نظامی، روحانی و فرهنگی این کشور وعده تشکیل دولت توافق ملی را مطرح کرد. در شرایط کنونی استعفای نخست وزیر و دولت ارمنستان زمینه لازم را برای تحقق وعده رئیس جمهوری ارمنستان فراهم می آورد. در شرایطی که ادامه مناقشه قره باغ، مشکلات اقتصادی، فساد، مهاجرت و همچنین بی اعتمادی نسبت به دولت و شکاف ایجاد شده میان مردم و حاکمیت، حزب حاکم جمهوری خواه این کشور را در آستانه انتخابات سرنوشت ساز آینده با چالش های سختی مواجه ساخته است، تغییرات گسترده در دولت و بکارگماردن شخصیت هایی که از مقبولیت بیشتری برخوردار بوده و یا حداقل دیدگاه منفی کمتری نسبت به آن ها در سطح جامعه ارمنستان وجود دارد از راهکارهای حزب حاکم برای جلب آرای شهروندان و کسب اکثریت مطلق در مجلس آینده این کشور می باشد.

کارن کاراپطیان نخست وزیر جدید ارمنستان در نخستین اظهار نظر رسمی خود در مجلس ملی این کشور ضمن وخیم توصیف کردن وضعیت اقتصادی کشور تاکید کرد برطرف نمودن کلیه مشکلات موجود در زمان کوتاه امکان پذیر نخواهد بود و هدف وی در وهله نخست انجام اصلاحاتی است که می تواند نشانگر جهت گیری اقتصادی کشور در آینده باشد.
کارن کاراپطیان متولد استپاناکرت (مرکز قره باغ) است اما تحصیلات خود را در ارمنستان پی گرفته و دارای درجه دکترا در رشته اقتصاد می باشد. کاراپطیان از سال 1998 میلادی فعالیت خود را در شرکت "های انرگو" آغاز کرد. وی از سال 2001 الی 2010 میلادی به عنوان مدیر و رئیس هیئت مدیره شرکت "های روس گاز آرد" (شعبه ارمنستان "گازپروم") مشغول به خدمت بوده و در دسامبر سال 2010 میلادی به عنوان شهردار ایروان انتخاب شد. دوران شهرداری کاراپطیان به یک سال هم نکشید و وی پس از اعلام استعفا به دلایل شخصی، به مجموعه "گازپروم" بازگشت و به سمت معاون اول "گازپروم بانک" روسیه منصوب شد. در سال های اخیر وی با حفظ سمت مسئولیت های مهم دیگری را نیز در شرکت های زیرمجموعه "گازپروم" بر عهده داشته است.

از کاراپطیان به عنوان شخصیتی غیر حزبی و تکنوکرات نام برده می شود که علیرغم ارتباطات گسترده در روسیه، از مقبولیت نزد شرکای اروپایی ارمنستان نیز برخوردار است. کارنامه نسبتا مثبت کاراپطیان در مدیریت و همچنین دور بودن او از مجموعه حاکمیتی ارمنستان در سال های اخیر و به تبع آن قرار نگرفتن در مظان اتهاماتی همچون فساد و سوء استفاده از مقام، وی را تبدیل به چهره ای مورد قبول از سوی جناح های مختلف سیاسی ارمنستان کرده است که می تواند آغازگر تغییرات و اصلاحات بنیادین در ارمنستان باشد.

بی تردید نمی توان انتظار داشت که در هشت ماه باقی مانده تا انتخابات پارلمانی کاراپطیان موفق به حل مشکلات اقتصادی ارمنستان شود، با این وجود حتی نشانه هایی از تغییر در وضعیت اقتصادی نیز در شرایط کنونی می تواند کمک شایان توجهی به حزب حاکم جمهوری خواه نماید. با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر ارمنستان و وابستگی اقتصاد این کشور به روسیه، توسعه روابط اقتصادی با این کشور و جذب سرمایه های روسی می تواند موجب بروز نشانه های تغییر در وضعیت اقتصادی ارمنستان شود.   

در پی انتصاب کارن کاراپطیان به سمت نخست وزیری ارمنستان روزنامه "گازتا" نوشت با انتصاب نخست وزیر جدید ارمنستان که ارتباطات گسترده ای با مقامات ارشد روسیه دارد، سطح روابط اقتصادی ارمنستان و روسیه به صورت چشمگیری ارتقا یافته و علاوه بر آن ارمنستان موفق به جذب حجم بزرگی از سرمایه گزاری از سوی روسیه خواهد شد.
انتصاب کاراپطیان را از جنبه دیگری نیز می توان مهم ارزیابی کرد. در حال حاضر و براساس قانون اساسی کنونی ارمنستان نخست وزیر هدایت دولت را بر عهده داشته و رئیس جمهوری رئیس قوه مجریه و مقام اول کشور محسوب می شود. از آوریل سال آینده و پس از برگزاری انتخابات پارلمانی، قانون اساسی جدید ارمنستان به اجرا در خواهد آمد. براساس قانون اساسی جدید ارمنستان رئیس جمهوری مقامی تشریفاتی محسوب شده و نخست وزیر رئیس دولت و قوه مجریه و مقام اول کشور خواهد بود. کارن کاراپطیان در مقام نخست وزیر ارمنستان با تکیه بر توانمندی و تجربه مدیریتی خود وظیفه ایجاد ساختارهای لازم برای تغییر و تحول در نظام حکومتی و ارتقا جایگاه نخست وزیر را بر عهده داشته و به نوعی مرحله گذر از نظام ریاستی به نظام پارلمانی را هدایت خواهد کرد.

تغییرات در سطح وزرای دولت ارمنستان نیز به نوبه خود جالب توجه می باشد. اگرچه رسانه های ارمنستان از تغییرات هشتاد درصدی در دولت و وزارتخانه های این کشور خبر داده اند، اما تاکنون خروج وزیر امور خارجه و دفاع از دولت ارمنستان تقریبا قطعی شده است.

انفعال وزارت خارجه ارمنستان در طی جنگ چهار روزه آوریل و همچنین تحولات پس از آن انتقادات بسیاری را متوجه ادوارد نعلبندیان وزیر خارجه ارمنستان و سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری این کشور ساخت. کنار گذاشته شدن ادوارد نعلبندیان از مقام وزارت خارجه ارمنستان می تواند اقدامی در جهت کم کردن از فشار انتقادات مخالفان دولت تلقی شود. از ویگن سرکیسیان رئیس نهاد ریاست جمهوری ارمنستان به عنوان وزیر خارجه جدید ارمنستان نام برده می شود.

سیران اوهانیان وزیر دفاع ارمنستان نیز از مقاماتی است که دولت ارمنستان را ترک خواهد کرد. این در حالیست که به اذعان بسیاری از کارشناسان اوهانیان عملکرد و کارنامه قابل قبولی در این مقام داشته و موفق به اجرای اصلاحات گسترده در ارتش ارمنستان شده است. به گزارش برخی از منابع روسی سیران اوهانیان ماه آینده به سمت دبیرکلی سازمان پیمان امنیت جمعی منصوب خواهد شد و خروج وی از دولت ارمنستان نیز به همین دلیل انجام می گیرد. انفعال سازمان پیمان امنیت جمعی در طی جنگ چهار روزه آوریل و عدم واکنش مناسب از سوی این سازمان نسبت به تهاجم نظامی علیه مرزهای ارمنستان از مواردی است که دولت ارمنستان را در طی ماه های اخیر در معرض انتقادات شدید جامعه ارمنستان وهمچنین مخالفان دولت قرار داده است. انتصاب سیران اوهانیان به عنوان دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی که با حمایت مستقیم روسیه انجام می گیرد، اگرچه تغییر چندانی در رویکردها و مواضع این سازمان ایجاد نخواهد کرد اما می تواند موجب کاسته شدن از حجم انتقادات شده و مخالفان را از بهره گیری تبلیغاتی از این موضوع محروم نماید. ولادیمیر گاسپاریان  فرمانده پلیس ارمنستان، ژنرال ویتالی بالاسانیان از قهرمانان جنگ قره باغ و موسس هاکوپیان وزیر دفاع سابق قره باغ و جانشین رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ارمنستان  از شخصیت های مطرح برای تصدی پست وزارت دفاع ارمنستان می باشند.

انتصاب دادستان کل جدید کشور و همچنین اعلام احتمالی عفو عمومی به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد استقلال ارمنستان از گام هایی است که حاکمیت ارمنستان با برداشتن آن ها هدف احیای اعتماد عمومی و جلب آرای شهروندان این کشور در دنبال می کند.

نکته دیگری که در رابطه با تغییرات در دولت ارمنستان و انتصاب نخست وزیر جدید این کشور می توان به آن اشاره کرد تاثیر این تغییرات در روابط این کشور با جمهوری اسلامی ایران می باشد.

سهم بزرگی از مبادلات تجاری دو کشور را که سالانه بالغ بر 300 میلیون دلار می باشد، همکاری ایران و ارمنستان در زمینه مبادله گاز با برق به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر موضوع همکاری ارمنستان با ایران در زمینه ترانزیت گاز ایران از مسیر گرجستان و دریای سیاه به اروپا از مباحث مطرح در مذاکرات مقامات دو کشور در ماه های اخیر بوده است. کارشناسان محدودیت ظرفیت خط لوله کنونی گاز ایران و ارمنستان و همچنین مخالفت روسیه را از موانع عمده در مسیر این همکاری عنوان کرده اند. با انتصاب کارن کاراپطیان به سمت نخست وزیری ارمنستان و با توجه به اشراف وی بر حوزه انرژی، سوابق طولانی فعالیت در شرکت "گازپروم" و همچنین ارتباطات گسترده، رفع موانع موجود در مسیر همکاری دو کشور و بهره گیری از پتانسیل مالی این همکاری در جهت ایجاد تحرک اقتصادی در ارمنستان به احتمال بسیار زیاد از اولویت های دولت جدید ارمنستان خواهد بود.

همچنین  شفاف نبودن قوانین ارمنستان و عدم وجود تضمین های لازم برای سرمایه گزاری از مشکلاتی بوده اند که سرمایه گزاران و فعالین اقتصادی ایران را از مشارکت در فعالیت های تجاری و اقتصادی در ارمنستان باز داشته اند. اراده نخست وزیر جدید ارمنستان برای ایجاد اصلاحات در ساختارهای اقتصادی و مالی ارمنستان و همچنین تاکید وی بر تضمین امنیت فعالیت بنگاه های اقتصادی در ارمنستان از مواردی می باشند که می توانند موجب بازگردانده شدن اعتماد از دست رفته فعالین اقتصادی و سرمایه گزاران خارجی و از جمله ایران شوند.


----------
نویسندهروبرت مارکاریان - پژوهشگر مسائل ارمنستان

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
16 مهر 1395
محمد رئیسی: وابستگی امنیتی و اقتصادی ارمنستان به روسیه موضوع بسیار مهمی است که غرب در کوتاه مدت نمی تواند جایگزین آن شود. اوکراین مشکل سیاسی و امنیتی با کشور دیگری نداشت ولی ارمنستان درگیر بحران بسیار جدی با آذربایجان و ترکیه می باشد. لذا نه دولت و نه مردم ارمنستان حاضر به از بین بردن چتر حمایتی روسیه نیستند ...
قره باغ موجب اتحاد ملی ارمنستان است و  انقلاب رنگی در ارمنستان ممکن نیست
 
ایراس: هنوز جهان در شوک خبری کودتای ناکام در ترکیه بود که گزارش شد یک ساختمان پلیس در ارمنستان به تصرف گروهی مسلح درآمده است. اگر چه هیچ دلیلی بر تحرکات غیردولتی نظامیان در ایروان نبود، اما برخی رسانه ها تا جایی پیش رفتند که از وقوع کودتا در ارمنستان سخن گفتند. با آنکه آشکار شدن ماهیت مردان مسلح گروگانگیر، خط بطلانی بر شایعه کودتا بود، اما پایتخت ارمنستان در ادامه با سیل تحولات پیاپی امنیتی روبرو شد و به نظر می رسید شرایط سیاسی با حضور معترضان پرشمار در خیابانها ناآرام شده، چیزی که تحولات گرجستان ٢٠٠٤-٢٠٠٣ و اوکراین ٢٠١٤-٢٠١٣ با عنوان انقلاب های رنگی را یادآوری می کرد. هر چند اوضاع در ایروان تا حدودی آرام شده، تحلیلگران شرق گرای منطقه هنوز از جذابیت های ارمنستان برای طعمه شدن برای یک انقلاب رنگی می گویند؛ با این استدلال که ارمنستان در قفقاز جنوبی میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز آسیا و اروپا محسوب می شود و در صورت حضور یا حداقل نفوذ سیاسی نظامی آمریکا، اتحادیه اروپا و ناتو در این کشور، غرب می توان بر معادلات کلان منطقه تاثیر زیادی بگذارد، اما محمد رئیسی سفیر پیشین ایران در ایروان در گفتگو با ایراس احتمال آن را ناچیز می داند.

وی معتقد است وابستگی امنیتی و اقتصادی ارمنستان به روسیه موضوع بسیار مهمی است که غرب در کوتاه مدت نمی تواند جایگزین آن شود. اوکراین مشکل سیاسی و امنیتی با کشور دیگری نداشت ولی ارمنستان درگیر بحران بسیار جدی با آذربایجان و ترکیه می باشد. لذا نه دولت و نه مردم ارمنستان حاضر به از بین بردن چتر حمایتی روسیه نیستند.
 
ایراس: ارمنستان از سالهای گذشته با اعتراضاتی روبرو بود که بیشتر ماهیت اقتصادی داشت . اما تحولات اخیر نشان دهنده دامنه دار بودن اعتراضات است. تحولاتی که در ارمنستان در جریان است، چقدر ماهیت سیاسی دارد و چقدر اقتصادی؟ مطالبات واقعی معترضان چیست؟ آیا قادر به ایجاد تغییراتی در ایروان است؟
 
آقای رئیسی: با نظر شما مبنی بر دامنه دار بودن اعتراضات موافق نیستم. اولا گروگان گیری یک اقدام غیر قانونی بود که حتی اتحادیه اروپا نیز خواستار پایان دادن به آن شد. دوما اعلامیه های گروگان گیران مبنی بر دعوت از مردم برای پیوستن به آنها و راه اندازی اعتراضات خیابانی گسترده با استقبال گسترده مردم مواجه نشد و تعداد محدودی در این راهپیمایی های شبانه شرکت کردند. کلا سه راهپیمایی برگزار شد که یکی از آنها در عین کوچک بودن از دو راهپیمایی دیگر بزرگتر بود. جامعه ارمنستان مخالف گروگان گیری بود. به ویژه اینکه مردم ارمنستان به شدت از تکرار رخدادهای اوکراین در کشور خود از جمله جنگ داخلی و همچنین تجزیه کشور هراس داشتند.
 
اعضای جریان سیاسی که اقدام به گروگانگیری کرد بیشتر شامل رزمندگان پیشین ارمنستان در قره باغ می باشند. انتقاد اساسی آنها از جمله ژرایر سیفلیان، رهبر آن گروه نسبت به انتشار شایعاتی مبنی بر کوتاه آمدن دولت ارمنستان در قضیه قره باغ بود. به ویژه آنکه در جریان شدت گیری بحران قره باغ در فروردین ماه ١٣٩٥ نیروهای آذربایجان چند منطقه کوچک از قره باغ را پس گرفتند. بنابراین می توان این گروه را ملی گرایان افراطی دانست.
 
در عین حال به دلیل عدم همراهی جامعه ارمنستان، روش غیرقانونی پیش گرفته شده توسط گروگانگیران و عدم همراهی جامعه بین المللی نمی توان انتظار داشت که این تحولات منجر به تغییرات گسترده در جامعه ارمنستان شود.
 
ایراس: هر تحولی از این دست  در کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز، انقلاب های رنگی اوکراین و گرجستان را به ذهن متبادر می کند و زمانی که روسیه از احتمال وقوع انقلاب های رنگی می گوید، به نظر می رسد یکی از کاندیداها برای قرار گرفتن در این چرخه، ارمنستان است، به نظر می رسد شما معتقد نیستید که واقعا بسترهای انقلاب رنگی در ارمنستان فراهم باشد؟ یعنی جریان غرب گرایی در این کشور وجود ندارد؟ و آیا غربی ها امکان و ابزار تاثیرگذاری و جریان سازی در ارمنستان را ندارند؟ جایی که تاکنون حیاط خلوت روسیه بوده است.
 
آقای رئیسی: به نظر من غرب هنوز تصمیمی برای انجام انقلاب رنگی در ارمنستان نگرفته است. در ارمنستان تعداد زیادی سازمان های مردم نهاد و همچنین رسانه های مختلف وجود دارد که منابع مالی آنها توسط غرب تامین می شود. همچنین محل هزینه کرد همه کمک های مالی غرب به ارمنستان با اهداف کمک به گسترش جامعه مدنی و تقویت آن صورت می گیرد. می توان گفت که نسل جوان ارمنستان و طبقه جدید آن تمایلات بیشتری نسبت به غرب دارند ولی نمی توان این گرایش را به کل جامعه تعمیم داد. از سوی دیگر بحران قره باغ موجب اتحاد ملی مردم ارمنستان است و هر موضوعی که این مساله را با خطر مواجه کند با واکنش عموم مردم مواجه خواهد شد.
 
وقوع انقلاب رنگی با حضور اکثریت مردم به وقوع نمی پیوندد. یک جمع کوچک ولی بسیار جدی هسته مرکزی انقلاب را تشکیل می دهد که اقدامات آنها با حمایت کاملا گسترده سیاسی و رسانه ای غرب همراه می شود و در نهایت با ادامه اعتراضات دولت را به کوتاه آمدن در برابر خواسته های خود وادار می کنند. این مدل در بسیاری از کشورهای دیگر می تواند پیاده شود از جمله در ارمنستان. ولی این نکته که انقلاب رنگی در ارمنستان با همراهی اکثریت جامعه ارمنستان روبرو شود محل تردید جدی است. از سوی دیگر وابستگی امنیتی و اقتصادی ارمنستان به روسیه موضوع بسیار مهمی است که غرب در کوتاه مدت نمی تواند جایگزین آن شود. اوکراین مشکل سیاسی و امنیتی با کشور دیگری نداشت ولی ارمنستان درگیر بحران بسیار جدی با آذربایجان و ترکیه می باشد. لذا نه دولت و نه مردم ارمنستان حاضر به از بین بردن چتر حمایتی روسیه نمی باشند.
 
ایراس: پس مخالفان دولت ارمنستان را چه طیف هایی تشکیل می دهند؟ رهبری اصلی مخالفان در اختیار کیست؟ با وجود اعتراضاتی که رخ می دهد شما معتقدید آنها قدرت سازمان دهی مردمی علیه دولت را ندارند؟ 
 
آقای رئیسی: از نظر من شروع بحران اخیر توسط ملی گرایان افراطی بود ولی راهپیمایی های خیابانی محدودی که برگزار شد توسط معترضان به اوضاع سیاسی-اقتصادی انجام شد. بنا براین جنس خواسته های گروگانگیران با جنس خواسته های معترضان خیابانی فرق می کند. به عنوان مثال در سالهای ٢٠١٣ و ٢٠١٤ شاهد چند مرحله اعتراضات خیابانی نسبت به اجباری شدن بیمه بازنشستگی و همچنین افزایش قیمت برق در ارمنستان بودیم. در این اعتراضات هیچ یک از احزاب شناخته شده مخالف دولت حضور نیافتند و معترضان هم خود را به هیچ حزب و دسته سیاسی شناخته شده آن کشور منسوب نکردند. چند جوان در شبکه های اجتماعی برای تجمع در فلان نقطه شهر ایروان قرار می گذاشتند و همین مساله هسته اولیه تجمعات را تشکیل می داد.
 
بر اساس شاخصه های جهانی شدن که یکی از آنها وقوع اعتراضات مدنی بدون داشتن رهبر مشخص می باشد اعتراضات چند سال گذشته ارمنستان نیز رهبری خاصی نداشته است.
 
ایراس: با این حال چیزی که مشاهده شد این بود که دولت با بخش مهمی از درخواست گروگانگیران موافقت کرد. با این حال به نظر شما معترضان و مخالفان دولت در ارمنستان قادر به ایجاد تغییراتی در ایروان نیستند؟
 
آقای رئیسی: همانطور که گفته شد اعتراضات ارمنستان یک حرکت اجتماعی موقت است نه یک جنبش اعتراضی سازمان یافته و دامنه دار. لذا نمی توان انتظار داشت که این اعتراضات منجر به تغییرات عمیقی در آن کشور شود. در عین حال به دلیل بازتاب رسانه ای بسیار گسترده موضوع می توان انتظار داشت حاکمیت ارمنستان امتیازاتی را به مخالفان خود بدهد. مهمترین نمونه آن اذعان رئیس جمهور ارمنستان به وجود مشکلاتی در اداره امور و دادن قول سهیم کردن بیشتر مخالفان دولت در اداره این کشور می باشد.
 
ایراس: به نظر می رسد واکنش روسیه به تحولات اخیر ارمنستان محافظه کارانه بوده، ارزیابی شما از موضع مسکو درباره اعتراضات ایروان چیست؟
 
آقای رئیسی: روابط روسیه و ارمنستان راهبردی و بسیار قوی و در همه زمینه ها است. بنابراین طبیعی است که روسیه از یک متحد خود دفاع کند. بنابراین هر نامی که شما بر موضوع روسیه بگذارید اعم از محافظه کارانه یا غیر آن طبیعی جلوه می کند.
 
ایراس: تحولات ارمنستان چه تاثیر بر سیاست ایران در قفقاز خواهد داشت؟
 
آقای رئیسی: سیاست اصولی ایران در تعامل با همسایگان، یک راهبرد بلند مدت مبتنی بر حسن همجواری و گسترش روابط دوستانه است. سیاست جمهوری اسلامی ایران در قفقاز جنوبی نیز بر همین اساس بوده و همیشه بر لزوم خویشتن داری از کاربرد خشونت و حل مسایل از جمله حل بحران قره باغ با تکیه بر روشهای مسالمت آمیز مبتنی بر حقوق بین الملل بوده است. در بحران اخیر نیز جمهوری اسلامی ایران مخالفت خود را با اقدامات خشونت آمیز و لزوم اتکا به روشهای دموکراتیک اعلام کرد.
 
ایراس: این تحولات چه تاثیراتی ممکن است بر بحران قره باغ و امنیت قفقاز داشته باشد؟
 
آقای رئیسی: این بحران پایان یافت بنابراین نمی توان تاثیرگذاری آن بر بحران قره باغ را متصور بود.
 

پایان گفتگو/
 

----------
مصاحبه کننده: عفیفه عابدی

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
16 مهر 1395

 

مهلت قانونی انتصاب دو وزیر کلیدی دولت جدید ارمنستان روز دوشنبه (سوم اکتبر) به پایان می رسد. به نوشته روزنامه "هایگاگان ژاماناک" سرژ سرکیسیان اسامی وزرای جدید امور خارجه و دفاع این کشور را به حزب حاکم جمهوری خواه ارائه کرده است. این روزنامه همچنین می نویسد که برخلاف گمانه زنی های پیشین ادوارد نعلبندیان در مقام وزیر امور خارجه ابقا شده و ویگن سرکیسیان رئیس نهاد ریاست جمهوری که پیش از این از او به عنوان جانشین نعلبندیان نام برده می شد، به عنوان وزیر دفاع ارمنستان معرفی خواهد شد.

ظاهرا سرژ سرکیسیان انتصاب کلیدی ترین وزرای دولت جدید را به لحظات آخر موکول کرده است. برای این اقدام رئیس جمهوری ارمنستان دلایل مختلفی را می توان ذکر کرد.

رسانه های ارمنی از مدت ها پیش خبر از برکناری ادوارد نعلبندیان داده و به عنوان جانشین او از ویگن سرکیسیان نام می بردند. ظاهرا سرژ سرکیسیان نیز مایل به این جابجایی بوده است اما این امر بدلیل غیبت نعلبندیان تحقق نیافت. ادوارد نعلبندیان برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک شد و ترجیح داد تا پایان یافتن مهلت قانونی تغییرات در دولت ارمنستان سفر خود را طولانی نماید.

انتصاب وزرای امور خارجه و دفاع از موضوعاتی است که علاوه بر واقعیت های داخلی تا حدود زیادی به عوامل خارجی بستگی دارد وبی تردید سرژ سرکیسیان در انتصاب وزرای دفاع و امور خارجه ملاحظات مسکو، واشنگتن و بروکسل را نیز در نظر خواهد گرفت. همین موضوع نیز ممکن است از دلایل به تعویق افتادن انتصاب وزرای کلیدی دولت جدید ارمنستان بوده باشد.

موضوع جالب توجه این که ادوارد نعلبندیان در مقام خود ابقا شده و جانشین احتمالی او به وزارت دفاع می رود. در صورت تحقق این موضوع می توان گفت که در مرحله گذر کنونی رئیس جمهوری ارمنستان گزینه میانه ای را انتخاب کرده است.

در نگاه نخست چنین بنظر می رسد که تغییر در وزارت امور خارجه ارمنستان انجام نگرفته است و این بدان معنی است که ارمنستان به سیاست های پیشین خود و چرخش حول محور روسیه ادامه خواهد داد. 

از سوی دیگر انتصاب ویگن سرکیسیان به وزارت دفاع ارمنستان بدان معنی خواهد بود که سرژ سرکیسیان کارکرد سیاسی نیز برای وزارت دفاع این کشور در نظر گرفته است. موضوعی که  تا حد زیادی منطبق بر واقعیت های چند ماهه اخیر در این کشور می باشد.

در واقع در سایه کم کاری و ضعف وزارت خارجه ارمنستان در طی حداقل دو سال اخیر، وزارت دفاع این کشور تا حدودی بار این کم کاری را بر دوش کشیده است. این موضوع ظاهرا رسمیت بین المللی نیز یافته است و در سال های اخیر سفرا و نمایندگان دیپلماتیک کشورهای خارجی در موضوعات جدی و پیچیده به جای وزیر امور خارجه با وزیر دفاع این کشور به رایزنی پرداخته اند. همچنین غیبت وزیر امور خارجه ارمنستان در بسیاری از موقعیت های اضطراری از سوی مردم و محافل مختلف ارمنستان مورد انتقاد قرار گرفته است.

در نتیجه می توان ادعا کرد که وزارت دفاع ارمنستان در دوره اخیر نقش وزارت امور خارجه این کشور را ایفا کرده است. همچنین باید اذعان کرد که ضعف سیاست خارجی و دیپلماسی ارمنستان در سال های اخیر وضعیت های پر تنشی را ایجاد کرده است که وظیفه حل آن هم در میدان نبرد و هم در عرصه سیاست و دیپلماسی بر دوش نیروهای مسلح این کشور سنگینی کرده است.  

علاوه بر این ارمنستان بدلیل قرار گرفتن در وضعیت جنگی و منطقه ای با شرایط دشوار و همچنین مواجه بودن با مشکلات سیاسی و راهبردی نیاز به وزارت دفاعی دارد که تنها در چارچوب موضوعات و کارکردهای نظامی محدود نشده و به عنوان عاملی سیاسی و نظامی و یکی از قطب های سیاست خارجی، مواضع سیاسی مشخصی در قبال موضوعات امنیتی داشته باشد. مواضعی که در برخی از موارد می توانند نسبت به مواضع وزارت خارجه سخت تر باشند.

این وضعیت نه تنها منجر به بروز تضاد در این دو وزارتخانه مهم نخواهد شد بلکه می تواند مکمل سیاست کلی دولت ارمنستان بوده و آن را از انعطاف لازم برخوردار نماید. در واقع در طی سالیان پس از استقلال فقدان چنین کارکردی از سوی وزارت دفاع یکی از ضعف های عمده سیاست دولتی ارمنستان بوده است.

ظاهرا وضعیت ایجاد شده در سالیان اخیر توجه مقامات ارمنستان را به این ضعف عمده جلب نموده و آن ها را مجبور به اتخاذ تصمیماتی در جهت رفع آن کرده است. در این چارچوب انتصاب ویگن سرکیسیان به وزارت دفاع ارمنستان را می توان تلاشی در جهت رفع این کاستی و ضعف دانست و ویگن سرکیسیان در مقام وزیر دفاع ارمنستان به نوعی نقش وزیر امور خارجه را نیز ایفا خواهد کرد.

این در حالیست که براساس قانون اساسی جدید ارمنستان مقامی تحت عنوان فرماندهی کل قوا تعریف نشده است و در شرایط صلح وزیر دفاع مسئول مستقیم سیاست دفاعی کشور محسوب می شود. در چنین شرایطی حضور چهره ای سیاسی در این مقام از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

همچنین با توجه به این که سرژ سرکیسیان بزودی با مقام ریاست جمهوری ارمنستان خداحافظی کرده و براساس شواهد موجود ترجیح خواهد داد تا به صورت غیر رسمی و در مقام رهبری حزب جمهوری خواه قدرت خود را حفظ نماید، انتصاب فردی مطمئن و نزدیک به او در مقام وزارت دفاع ارمنستان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

منبع: "Lragir.am"  ارمنستان

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
16 مهر 1395

سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان روز دوشنبه با صدور فرمان های جداگانه ای وزرای دفاع و امور خارجه ارمنستان را منصوب کرد.

براساس فرمان های صادر شده از سوی رئیس جمهوری ارمنستان ادوارد نعلبندیان بار دیگر در سمت وزیر امور خارجه این کشور ابقا شد و سیران اوهانیان پس از هشت سال وزارت دفاع این کشور را ترک کرده و ویگن سرکیسیان جانشین وی در این سمت شد.

ویگن سرکیسیان 41 ساله در پنج سال گذشته ریاست نهاد ریاست جمهوری ارمنستان را بر عهده داشته است.

وزیر دفاع جدید ارمنستان دارای تحصیلان روسی و غرب می باشد. وی دارای درجه فوق لیسانس در رشته مدیریت دولتی از آکادمی خدمات مدنی سنت پترزبورگ و همچنین درجه فوق لیسانس حقوق و دیپلماسی از مدرسه حقوق و دیپلماسی فلچر در دانشگاه تافتس آمریکا است.

ویگن سرکیسیان همچنین از سال 2000 الی 2003 میلادی در وزارت دفاع ارمنستان خدمت کرده است.

ادوارد شارمازانوف معاون رئیس مجلس ارمنستان در گفتگو با خبرنگاران با تاکید بر ضرورت فردی غیرنظامی به سمت وزیر دفاع اظهار داشت."انتصاب فردی غیرنظامی به سمت وزارت دفاع از اهمیت ویژه ای برای کشور ما برخوردار است. این ویژگی موجب خواهد شد تا وزیر دفاع جدید به جای تمرکز بر افزایش توان نظامی نیروهای مسلح که از وظایف رئیس ستاد کل نیروهای مسلح است به موضوع دیپلماسی نظامی و همچنین حل مشکلات معیشتی و اجتماعی سربازان و اعضای نیروهای مسلح بپردازد. این بدان معنی نیست که سیران اوهانیان فعالیت قابل قبول نداشته است. همه ما از خدمات ایشان به ارتش ارمنستان و قره باغ تقدیر می کنیم. با شناختی که از ویگن سرکیسیان دارم معتقدم ایشان وظایف محول شده را به بهترین نحو انجام خواهد داد. انتصاب چنین فردی در قرن بیست و یکم یک ضرورت است. به عنوان نمونه وزیر دفاع گرجستان نه تنها فردی غیر نظامی بلکه یک زن است. باید در نظر داشت که مقام وزیر دفاع سمتی نظامی و مختص به ژنرال ها نیست."

همچنین برخلاف پیش بینی های انجام گرفته ادوارد نعلبندیان بار دیگر به سمت وزیر امور خارجه ارمنستان منصوب شد.

سرگئی میناسیان معاون انستیتو قفقاز معتقد است که رویکرد رئیس جمهوری در انتصاب وزرای دولت با دیدگاه های عمومی جامعه متفاوت است.

وی با اشاره به نارضایتی عمومی از نعلبندیان اظهار داشت."در هر کشوری وزارت امور خارجه در معرض بیشترین انتقادات قرار دارد. زیرا شهروندان عادی جامعه معتقدند که در حوزه سیاست خارجی ضعف هایی وجود دارد، اما رئیس جمهوری معیارهای دیگری برای خود دارد که شاید برای شهروندان عادی قابل درک نباشند."

میناسیان افزود."ادوارد نعلبندیان دیپلماتی متعلق به مکتب شوروی بوده و علاوه بر تجربه طولانی مدت به عنوان مذاکره کننده مورد قبول جمهوری آذربایجان و ترکیه و دیگر شرکای خارجی می باشد، در نتیجه انتصاب وی منطبق بر انتظارات رئیس جمهوری ارمنستان است."

سرگئی میناسیان در عین حال به این گفته استالین اشاره کرد که هیچ فردی بدون جایگزین نمی تواند باشد.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
26 شهریور 1395

هیئت رسانه‌ای جامعه ارامنه دنیا متشکل از مدیران، سردبیران و خبرنگاران ارمنی از کشورهای آمریکا، فرانسه، چک، ارمنستان، چک، سوریه و لبنان صبح امروز با حضور در این خبرگزاری با مدیران و خبرنگاران آن دیدار و تبادل نظر کردند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، هیئت رسانه‌ای جامعه ارامنه دنیا متشکل از مدیران، سردبیران و خبرنگاران ارمنی از کشورهای آمریکا، فرانسه، چک، ارمنستان، سوریه و لبنان صبح امروز با حضور در این خبرگزاری با مدیران و خبرنگاران آن دیدار و تبادل نظر کردند.

پیش از این «گئورک وارطان» مدیر مجموعه ورزشی فرهنگی آرارات در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجیخبرگزاری تسنیم، با اشاره به برگزاری المپیک ارامنه از کشورهای مختلف دنیا که قرار است از روز سه شنبه در ایران برگزار شود گفته بود: مسابقات ارامنه ایران چهل و هشتمین دوره‌ خود را در هفته جاری پشت سر خواهد گذاشت که طی این مدت تیم‌های ورزشی از اقصی نقاط کشور آمده و در این مسابقات که نیمه دوم شهریور برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند و نتیجه تلاش‌های یکساله خود را می‌گیرند.

وی اضافه کرد: امسال از گرجستان، ارمنستان و لبنان ورزشکارانی را پذیرا هستیم و نیز از اصحاب رسانه و خبرگزاری‌های کشورهای دنیا که ارمنی هستند، دعوت کرده‌ایم که مجموعاً از 20 کشور دنیا حضور خواهند داشت. آنها ضمن پوشش اخبار مسابقات، با واقعیت‌های آنچه در ایران بر اقلیت‌های مذهبی می‌گذرد روبرو می‌شوند و در دیدار با مقامات کشورمان و جامعه ارمنی به حقایق بدون واسطه فضا سازی‌های صورت گرفت پی می‌برند.

انتهای پیام/

دیدار هیئت رسانه‌ای جامعه ارامنه دنیا از خبرگزاری تسنیم
ارامنه
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
بازدید هیئت رسانه‌ای ارامنه از خبرگزاری تسنیم
 
ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
26 شهریور 1395

ساعت24-پس از آنکه چند روز پیش هوویک آبراهامیان از نخست وزیری ارمنستان استعفا داد، کارن کاراپتیان به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، حزب حاکم جمهوری‌خواه ارمنستان پیشتر در تاریخ 8 سپتامبر کاندیداتوری کاراپتیان را پذیرفته بود و سرویس مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری ارمنستان گزارش داد سرژ سرکیسیان وی را به عنوان نخست وزیر جدید اعلام کرده و کاراپتیان 20 روز مهلت دارد تا یک کابینه تشکیل دهد.

این تغییر نخست وزیری در ارمنستان بعد از ماه ها اعتراضات در خیابانهای شهر ایروان پایتخت ارمنستان به منظور مطالبه اصلاحات اجتماعی رخ داد. علت اصلی این اعتراضات مربوط به نارضایتی از افزایش هزینه برق، اصلاحات نظام بازنشستگی و افزایش هزینه حمل و نقل عمومی در شهرها بود و این اعتراضات موجب شد گروهی از مردان مسلح در ماه ژوئیه با تسخیر یک مقر پلیس در شهر ایروان دست به گروگانگیری بزنند.

کاراپتیان 53 ساله شهردار سابق شهر ایروان و رئیس سابق شرکت توزیع گاز این کشور است. او برای آن که به تصدی نخست وزیری بپردازد اخیرا از سمت معاون مدیرعامل یک شرکت وابسته به شرکت گازپروم روسیه استعفا داد.

ارمنستان که یک کشور کوچک سه میلیون نفری است تا سال 1991 بخشی از خاک اتحاد جماهیر شوروی بود.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
26 شهریور 1395

به گزارش ایرنا، کارن کاراپتیان از مدیران اجرایی سابق شرکت روسی گازپروم چند سال به عنوان معاون «گازپروم بانک» در مسکو (وابسته به گازپروم) مسئولیت داشته است.
خبرگزاری ایتارتاس روز سه شنبه در این باره اعلام کرد که خبر این انتصاب را از دفتر ریاست جمهوری ارمنستان دریافت کرده است.
اُویک آبرامیان نخست وزیر سابق ارمنستان پنجشنبه هفته گذشته در رابطه با نارضایتی های عمومی از عملکرد دولت که ماه جولای منجر به بروز ناآرامی و تظاهرات مخالفان شد، استعفا کرد.
آبرامیان اعلام کرد، استعفا می دهد تا فرصت برای تشکیل دولتی که بتواند انسجام ملی را باز گرداند، فراهم شود.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
صفحه1 از78