توماس دووال."ارمنستان شدیدترین بحران سیاسی هشت سال اخیر را پشت سر می گذراند"

  • سه شنبه, 02 شهریور 1395 ساعت 08:57
  • منتشرشده در اخبار سیاسی
  • خواندن 297 دفعه

سایت خبری تحلیلی دیده بان ارمنستان - مارکاریان

به اعتقاد تحلیلگر مشهور انگلیسی بحران سیاسی جاری در ارمنستان در واقع تقابل میان دو گروه پیروز در جنگ قره باغ است.

توماس دووال در مقاله ای تحت عنوان "میراث سنگین پیروزی" همچنین تاکید کرده است که ارمنستان شدیدترین بحران سیاسی هشت سال اخیر را پشت سر می گذراند.

لازم بذکر است که اشاره دووال به وقایع اول مارس سال  2008 میلادی و برخورد نیروهای امنیتی و پلیس با معترضان به نتایج ریاست جمهوری ارمنستان می باشد.

توماس دووال با اشاره به اشغال یکی از مراکز مهم پلیس ارمنستان در شهر ایروان توسط اعضای یک گروه افراطی مسلح می نویسد."حمایت هزاران نفر از شهروندان ارمنی از این اقدام  برای بسیاری تعجب برانگیز بود." وی یکی از دلایل بروز این بحران را عدم توانایی دولت ارمنستان در جلب اعتماد شهروندان خود می داند.

این کارشناس افزوده است."مقامات ارمنی هیچ توفیقی در زمینه حل مشکلات عمده کشور، از جمله بیکاری، فساد، مهاجرت و بی مجازات ماندن مقامات دولتی نداشته اند."

به گفته این کارشناس اعضای این گروه، افرادی رادیکال و افراطی هستند که خواستار عدالت اجتماعی می باشند. وی همچنین آن ها را ملی گرایانی می داند که مخالف هر گونه سازش با جمهوری آذربایجان و ترکیه و بازگرداندن اراضی قره باغ می باشند.

به نوشته این تحلیلگر سیاسی."در میان مقامات ارمنستان نیز قهرمانان و کهنه سربازان جنگ قره باغ حضور داشته و هسته مرکزی حاکمیت ارمنستان را شکل می دهند و در راس آن ها نیر سرژ سرکیسیان با اصلیت قره باغی حضور دارد. آن ها سوار بر موج پیروزی در جنگ قره باغ  به قدرت رسیده و تمایل دارند جایگاه خود را به هر قیمتی حفظ کنند."

توماس دووال با اشاره به این نکته که پیروزی در جنگ قره باغ موجب تقویت جایگاه یونیفورم پوش ها در حکومت ارمنستان شد، تاکید کرده است."آن ها ابتدا قدرت را در قره باغ بدست گرفتند و سپس رزمندگان سابق جبهه های جنگ قره باغ در سال 1998 میلادی با کودتا علیه لون تر پطروسیان رئیس جمهوری وقت ارمنستان، وی را مجبور به استعفا کردند. روبرت کوچاریان به ریاست جمهوری رسید و سرکیسیان نیز به عنوان متحد در کنار او حضور یافت. این گروه با تکیه بر نیروهای امنیتی موفق به حفظ حاکمیت خود شده است. آن ها موفق به غلبه بر کلیه تهدیدات علیه حکومت خود شده اند و با توجه به اصلاحات سال گذشته در قانون اساسی این کشور سرژ سرکیسیان و طرفداران او می توانند تا مدت زمان طولانی قدرت را دست خود نگه دارند."

به اعتقاد توماس دووال مسئله مهم این است که اگرچه حکومت سرکیسیان از مشروعیت در داخل این کشور برخوردار نیست اما جایگزین دیگری نیز برای آن وجود ندارد.

این کارشناس امور سیاسی معتقد است که بار سنگین مناقشه حل نشده قره باغ همچون گذشته ارمنستان را تحت فشار قرار داده است. پس از جنگ چهار روزه آوریل سرکیسیان و تیم او ضرورت این موضوع را درک کردند که حداقل باید وانمود به آمادگی برای سازش متقابل در موضوع بازگرداندن اراضی تصرف شده کنند. در غیر این صورت خطر آغاز جنگ تمام عیار از سوی جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک وجود دارد.

به اعتقاد دووال حتی در صورت رهایی یافتن از خطر جنگ نیز ارمنستان در صورت ادامه وضعیت کنونی، همچنان در انزوای بین المللی قرار خواهد داشت.

توماس دووال می نویسد."به همین دلیل نیز سرکیسیان به مذاکرات پیرامون توافقنامه صلح ادامه می دهد. این در حالیست که توافق مطرح شده تفاوت اندکی با توافقی دارد که لون تر پطروسیان به خاطر پذیرش آن مجبور به استعفا شد. به همین دلیل نیز در بحران اخیر لون تر پطروسیان به حمایت غیر مستقیم از سرکیسیان پرداخت و اهمیت تمرکز بر تهدیدات خارجی و حل مناقشه قره باغ را مورد تاکید قرار داد."

به اعتقاد دووال تنها راه برای برقراری صلح سازش متقابل می باشد که شامل بازگراندن اراضی تصرف شده پیرامون قره باغ در مقابل عقب نشینی جمهوری آذربایجان در موضوع رژیم حقوقی قره باغ خواهد بود.

دووال در عین حال معتقد است که پس از جنگ چهار روزه آوریل و همچنین رخدادهای ماه ژوئیه دست یافتن به چنین توافقی بسیار سخت شده است.

توماس دووال می نویسد."بحران ماه ژوئیه بسیاری را به این نتیجه گیری رساند که سیاست دموکراسی توان خود را از دست داده و بکارگیری از روش های خشونت آمیز کاملا موجه می باشد. این بحران بار دیگر نشان داد که حاکمیت ارمنستان از مقبولیت کمی نزد شهروندان خود برخوردار است و در عین حال مخالفین سازمان یافته ای نیز در کشور وجود ندارند. غلبه بر وضعیت کنونی به تنهایی برای ارمنستان بسیار دشوار می باشد. روسیه به عنوان متحد اصلی این کشور روش تحمیل خواسته های خود را ترجیح می دهد. ارمنستان برای غلبه بر نا آرامی های داخلی و وضعیت ابهام آمیز خارجی نیاز به مساعدت شرکای بین المللی و همچنین دیاسپورای خود دارد."   

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم