سفیر ایران : هیچ محدودیت سیاسی برای توسعه همکاری ایران با ارمنستان وجود ندارد .

  • سه شنبه, 02 شهریور 1395 ساعت 09:22
  • منتشرشده در اخبار سیاسی
  • خواندن 294 دفعه

دکتر سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان درحاشیه برگزاری نشست هم اندیشی ایران و ارمنستان : لغو روادید ، توسعه گردشگری که در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با حضور مسئولین ارشد حوزه گردشگری و توریسم ارمنستان ازجمله تیگران کاراپتیان دستیار ویژه نخست وزیر ارمنستان در حوزه گردشگری و  نمایندگان نهادهای دولتی و خصوصی کشورمان برگزار گردید اعلام داشت هیچ محدودیت سیاسی برای توسعه همکاری ایران با ارمنستان وجود ندارد . 

سفیر ایران افزود : توافقنامه ای که میان ایران و ارمنستان در خصوص لغو روادید میان دو کشور به امضا رسیده بود، اکنون به اجرا در آمده است و شهروندان ایرانی و ارمنی می توانند به راحتی به کشور همسایه سفر نمایند.
پیش از آغاز نشت، خبرنگاران مصاحبه کوتاهی با سید کاظم سجادی، سفیر فوق العاده و تام الاختیار ایران در ارمنستان گذراندند. شرح مصاحبه به قرار زیر می باشد.
س: جناب سفیر، لغو روادید میان دو کشور چه فرصت هایی را بوجود خواهد آورد؟
پ: به نام خدا، همان طور که مطلع هستید توافق لغو روادید میان دو کشور به اجرا در آمده است، به این معنا که از این پس شهروندان دو کشور به آسانی خواهند توانست به کشور همسایه سفر نمایند. این امر بالطبع بر روابط میان دو کشور تاثیر بسزایی خواهد گذاشت، در نتیجه بازدیدها، شهروندان با شرایط و فرصت های موجود در کشور همسایه آشنا خواهند شد و به صورت متمرکز تر در راستای همکاری اقداماتی انجام خواهند داد. مشخص است که این امر به نفع هر دو کشور می باشد.
س: ایرانی های بسیاری در ارمنستان مشغول به فعالیت می باشند، آیا تجارت و فرصت های شغلی در ارمنستان مناسب می باشد؟ آیا همین فرصت ها برای شهروندان ارمنستان در ایران نیز وجود دارد؟
پ: لازم به ذکر است که ایران و ارمنستان سابقه دوستی دیرینه دارند و از قرن ها پیش به عنوان دو ملت دوست و همکار در کنار هم بوده اند؛ امروز نیز با توجه به این امر که ارمنستان عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا می باشد، فرصت های جدیدی برای گسترش همکاری ها در این راستا میان تجار دو کشور بوجود آمده است.
س: همکاری ها در بخش انرژی چه دورنمایی دارد؟
پ: در برنامه تهاتر برق و گاز میان ایران و ارمنستان باید بگویم که هر دو کشور همیشه همکاری های بسیار خوبی با یکدیگر داشته اند و در صورت نیاز کمک های لازم را به عمل آورده اند مانند زمانی که ارمنستان در مسیر گرجستان با مشکلات گازی مواجه بود و ایران توانست تا گاز مورد نیاز ارمنستان را تامین نماید؛ باید بگویم که روابط روز به روز گسترش می یابد و دورنمای بسیار خوبی وجود دارد.
س: جناب سفیر، اخیرا همکاری ها میان ایران- روسیه- آذربایجان رونق جدیدی به خود گرفته است ولی در راستای ارمنستان تحرکی وجود ندارد، چرا؟
پ: ایران همواره روابط خود را با کشورهای همسایه حفظ کرده است، از لحاظ سیاسی هیچ محدودیتی برای ایران جهت گسترش همکاری ها با ارمنستان وجود ندارد و روز به روز این روابط و همکاری ها گسترش خواهد یافت. لازم به ذکر است که در ایران، ارامنه در صلح و رفاه کامل در کنار مسلمانان زندگی می کنند و هیچ گونه مشکلی برای آن ها وجود ندارد.
س: دیدار رئیس جمهور ایران از ارمنستان انتظار می رود؟ چه زمانی؟
پ: به امید خدا به زودی
سایت خبری 168 . ای ام
مترجم: اولین سوایان
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم