انتصاب وزرای دفاع و امور خارجه ارمنستان

  • جمعه, 16 مهر 1395 ساعت 21:48
  • منتشرشده در اخبار سیاسی
  • خواندن 243 دفعه

سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان روز دوشنبه با صدور فرمان های جداگانه ای وزرای دفاع و امور خارجه ارمنستان را منصوب کرد.

براساس فرمان های صادر شده از سوی رئیس جمهوری ارمنستان ادوارد نعلبندیان بار دیگر در سمت وزیر امور خارجه این کشور ابقا شد و سیران اوهانیان پس از هشت سال وزارت دفاع این کشور را ترک کرده و ویگن سرکیسیان جانشین وی در این سمت شد.

ویگن سرکیسیان 41 ساله در پنج سال گذشته ریاست نهاد ریاست جمهوری ارمنستان را بر عهده داشته است.

وزیر دفاع جدید ارمنستان دارای تحصیلان روسی و غرب می باشد. وی دارای درجه فوق لیسانس در رشته مدیریت دولتی از آکادمی خدمات مدنی سنت پترزبورگ و همچنین درجه فوق لیسانس حقوق و دیپلماسی از مدرسه حقوق و دیپلماسی فلچر در دانشگاه تافتس آمریکا است.

ویگن سرکیسیان همچنین از سال 2000 الی 2003 میلادی در وزارت دفاع ارمنستان خدمت کرده است.

ادوارد شارمازانوف معاون رئیس مجلس ارمنستان در گفتگو با خبرنگاران با تاکید بر ضرورت فردی غیرنظامی به سمت وزیر دفاع اظهار داشت."انتصاب فردی غیرنظامی به سمت وزارت دفاع از اهمیت ویژه ای برای کشور ما برخوردار است. این ویژگی موجب خواهد شد تا وزیر دفاع جدید به جای تمرکز بر افزایش توان نظامی نیروهای مسلح که از وظایف رئیس ستاد کل نیروهای مسلح است به موضوع دیپلماسی نظامی و همچنین حل مشکلات معیشتی و اجتماعی سربازان و اعضای نیروهای مسلح بپردازد. این بدان معنی نیست که سیران اوهانیان فعالیت قابل قبول نداشته است. همه ما از خدمات ایشان به ارتش ارمنستان و قره باغ تقدیر می کنیم. با شناختی که از ویگن سرکیسیان دارم معتقدم ایشان وظایف محول شده را به بهترین نحو انجام خواهد داد. انتصاب چنین فردی در قرن بیست و یکم یک ضرورت است. به عنوان نمونه وزیر دفاع گرجستان نه تنها فردی غیر نظامی بلکه یک زن است. باید در نظر داشت که مقام وزیر دفاع سمتی نظامی و مختص به ژنرال ها نیست."

همچنین برخلاف پیش بینی های انجام گرفته ادوارد نعلبندیان بار دیگر به سمت وزیر امور خارجه ارمنستان منصوب شد.

سرگئی میناسیان معاون انستیتو قفقاز معتقد است که رویکرد رئیس جمهوری در انتصاب وزرای دولت با دیدگاه های عمومی جامعه متفاوت است.

وی با اشاره به نارضایتی عمومی از نعلبندیان اظهار داشت."در هر کشوری وزارت امور خارجه در معرض بیشترین انتقادات قرار دارد. زیرا شهروندان عادی جامعه معتقدند که در حوزه سیاست خارجی ضعف هایی وجود دارد، اما رئیس جمهوری معیارهای دیگری برای خود دارد که شاید برای شهروندان عادی قابل درک نباشند."

میناسیان افزود."ادوارد نعلبندیان دیپلماتی متعلق به مکتب شوروی بوده و علاوه بر تجربه طولانی مدت به عنوان مذاکره کننده مورد قبول جمهوری آذربایجان و ترکیه و دیگر شرکای خارجی می باشد، در نتیجه انتصاب وی منطبق بر انتظارات رئیس جمهوری ارمنستان است."

سرگئی میناسیان در عین حال به این گفته استالین اشاره کرد که هیچ فردی بدون جایگزین نمی تواند باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم