وزیر خارجه غیر رسمی ارمنستان

  • جمعه, 16 مهر 1395 ساعت 21:48
  • منتشرشده در اخبار سیاسی
  • خواندن 265 دفعه

 

مهلت قانونی انتصاب دو وزیر کلیدی دولت جدید ارمنستان روز دوشنبه (سوم اکتبر) به پایان می رسد. به نوشته روزنامه "هایگاگان ژاماناک" سرژ سرکیسیان اسامی وزرای جدید امور خارجه و دفاع این کشور را به حزب حاکم جمهوری خواه ارائه کرده است. این روزنامه همچنین می نویسد که برخلاف گمانه زنی های پیشین ادوارد نعلبندیان در مقام وزیر امور خارجه ابقا شده و ویگن سرکیسیان رئیس نهاد ریاست جمهوری که پیش از این از او به عنوان جانشین نعلبندیان نام برده می شد، به عنوان وزیر دفاع ارمنستان معرفی خواهد شد.

ظاهرا سرژ سرکیسیان انتصاب کلیدی ترین وزرای دولت جدید را به لحظات آخر موکول کرده است. برای این اقدام رئیس جمهوری ارمنستان دلایل مختلفی را می توان ذکر کرد.

رسانه های ارمنی از مدت ها پیش خبر از برکناری ادوارد نعلبندیان داده و به عنوان جانشین او از ویگن سرکیسیان نام می بردند. ظاهرا سرژ سرکیسیان نیز مایل به این جابجایی بوده است اما این امر بدلیل غیبت نعلبندیان تحقق نیافت. ادوارد نعلبندیان برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک شد و ترجیح داد تا پایان یافتن مهلت قانونی تغییرات در دولت ارمنستان سفر خود را طولانی نماید.

انتصاب وزرای امور خارجه و دفاع از موضوعاتی است که علاوه بر واقعیت های داخلی تا حدود زیادی به عوامل خارجی بستگی دارد وبی تردید سرژ سرکیسیان در انتصاب وزرای دفاع و امور خارجه ملاحظات مسکو، واشنگتن و بروکسل را نیز در نظر خواهد گرفت. همین موضوع نیز ممکن است از دلایل به تعویق افتادن انتصاب وزرای کلیدی دولت جدید ارمنستان بوده باشد.

موضوع جالب توجه این که ادوارد نعلبندیان در مقام خود ابقا شده و جانشین احتمالی او به وزارت دفاع می رود. در صورت تحقق این موضوع می توان گفت که در مرحله گذر کنونی رئیس جمهوری ارمنستان گزینه میانه ای را انتخاب کرده است.

در نگاه نخست چنین بنظر می رسد که تغییر در وزارت امور خارجه ارمنستان انجام نگرفته است و این بدان معنی است که ارمنستان به سیاست های پیشین خود و چرخش حول محور روسیه ادامه خواهد داد. 

از سوی دیگر انتصاب ویگن سرکیسیان به وزارت دفاع ارمنستان بدان معنی خواهد بود که سرژ سرکیسیان کارکرد سیاسی نیز برای وزارت دفاع این کشور در نظر گرفته است. موضوعی که  تا حد زیادی منطبق بر واقعیت های چند ماهه اخیر در این کشور می باشد.

در واقع در سایه کم کاری و ضعف وزارت خارجه ارمنستان در طی حداقل دو سال اخیر، وزارت دفاع این کشور تا حدودی بار این کم کاری را بر دوش کشیده است. این موضوع ظاهرا رسمیت بین المللی نیز یافته است و در سال های اخیر سفرا و نمایندگان دیپلماتیک کشورهای خارجی در موضوعات جدی و پیچیده به جای وزیر امور خارجه با وزیر دفاع این کشور به رایزنی پرداخته اند. همچنین غیبت وزیر امور خارجه ارمنستان در بسیاری از موقعیت های اضطراری از سوی مردم و محافل مختلف ارمنستان مورد انتقاد قرار گرفته است.

در نتیجه می توان ادعا کرد که وزارت دفاع ارمنستان در دوره اخیر نقش وزارت امور خارجه این کشور را ایفا کرده است. همچنین باید اذعان کرد که ضعف سیاست خارجی و دیپلماسی ارمنستان در سال های اخیر وضعیت های پر تنشی را ایجاد کرده است که وظیفه حل آن هم در میدان نبرد و هم در عرصه سیاست و دیپلماسی بر دوش نیروهای مسلح این کشور سنگینی کرده است.  

علاوه بر این ارمنستان بدلیل قرار گرفتن در وضعیت جنگی و منطقه ای با شرایط دشوار و همچنین مواجه بودن با مشکلات سیاسی و راهبردی نیاز به وزارت دفاعی دارد که تنها در چارچوب موضوعات و کارکردهای نظامی محدود نشده و به عنوان عاملی سیاسی و نظامی و یکی از قطب های سیاست خارجی، مواضع سیاسی مشخصی در قبال موضوعات امنیتی داشته باشد. مواضعی که در برخی از موارد می توانند نسبت به مواضع وزارت خارجه سخت تر باشند.

این وضعیت نه تنها منجر به بروز تضاد در این دو وزارتخانه مهم نخواهد شد بلکه می تواند مکمل سیاست کلی دولت ارمنستان بوده و آن را از انعطاف لازم برخوردار نماید. در واقع در طی سالیان پس از استقلال فقدان چنین کارکردی از سوی وزارت دفاع یکی از ضعف های عمده سیاست دولتی ارمنستان بوده است.

ظاهرا وضعیت ایجاد شده در سالیان اخیر توجه مقامات ارمنستان را به این ضعف عمده جلب نموده و آن ها را مجبور به اتخاذ تصمیماتی در جهت رفع آن کرده است. در این چارچوب انتصاب ویگن سرکیسیان به وزارت دفاع ارمنستان را می توان تلاشی در جهت رفع این کاستی و ضعف دانست و ویگن سرکیسیان در مقام وزیر دفاع ارمنستان به نوعی نقش وزیر امور خارجه را نیز ایفا خواهد کرد.

این در حالیست که براساس قانون اساسی جدید ارمنستان مقامی تحت عنوان فرماندهی کل قوا تعریف نشده است و در شرایط صلح وزیر دفاع مسئول مستقیم سیاست دفاعی کشور محسوب می شود. در چنین شرایطی حضور چهره ای سیاسی در این مقام از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

همچنین با توجه به این که سرژ سرکیسیان بزودی با مقام ریاست جمهوری ارمنستان خداحافظی کرده و براساس شواهد موجود ترجیح خواهد داد تا به صورت غیر رسمی و در مقام رهبری حزب جمهوری خواه قدرت خود را حفظ نماید، انتصاب فردی مطمئن و نزدیک به او در مقام وزارت دفاع ارمنستان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

منبع: "Lragir.am"  ارمنستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم