اخبار فرهنگی (731)

05 آبان 1395

ملاقات جناب آقای سجادی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران با وزیر فرهنگ ارمنستان 

روز دوشنبه مورخ بیست و ششم مهرماه سال جاری جناب آقای سجادی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با جناب آقای آرمن امیریان وزیر جدیدالانتصاب فرهنگ جمهوری ارمنستان دیدار و گفتگو نمود . در این ملاقات جناب آقای سجادی با تبریک انتصاب وزیر فرهنگ ارمنستان و اشاره به روابط دیرینه دو ملت ، همکاری های دوجانبه در حوزه مربوطه را مطلوب ارزیابی نمود . جناب آقای امیریان وزیر فرهنگ ارمنستان نیز با تشکر از جناب آقای سجادی و ضمن اشاره به قدمت دوستی و همزیستی مسالمت آمیز دو ملت ، آمادگی دولت ارمنستان را برای گسترش بیش از پیش مناسبات فرهنگی اعلام نمود .

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
16 مهر 1395

عباس جهانگیریان که به دعوت کانون نویسندگان جمهوری ارمنستان برای دومین‌بار به این کشور سفر کرده بود، به تشریح دستاوردهای سفر خود پرداخت.

این نویسنده که هفت روز در ماه جاری همراه آندرانیک خچومیان و چهار نفر از اعضای کانون نمایشنامه‌نویسی ایران به این کشور سفر کرده بود، جایگاه ادبیات، فرهنگ و هنر را در این کشور قابل تأمل ارزیابی کرد. 

او به خبرنگار ایسنا گفت: در جمهوری ارمنستان شاید بالاترین قدرت بعد از ریاست جمهوری، در اختیار رییس کانون نویسندگان و هنرمندان باشد، چون همه هنرمندان اعم از شاعران، نویسندگان، نقاشان، تصویرگران و ... از اعضای این کانون هستند و رییس‌جمهور موظف است گزارش کارکرد خود را در اختیار این کانون قرار دهد.

وی ادامه داد: تایید گزارش رییس‌جمهور توسط کانون نویسندگان و هنرمندان می‌تواند به محبوبیت این مقام اجرایی کمک کند. در واقع این مشارکت و تعامل بین کانون نویسندگان ارمنستان و دولت توانسته است، دستاوردهای خوبی را در حوزه‌های  فرهنگی و هنری به‌دنبال داشته باشد. 

​جهانگیریان اظهار کرد: مردم ارمنستان نسبت به همه کسانی که در طول تاریخ دستاوردهای فرهنگی، هنری و سیاسی برای آن‌ها داشته‌اند، قدرشناس‌اند و آن‌ها را فراموش نمی‌کنند و دولت به طرق مختلف در حال یادآوری آن‌هاست. به‌عنوان نمونه روی واحد پول ارمنستان (درام) تصاویری از هنرمندان و اهالی فرهنگ دیده می‌شود که این می‌تواند علاقه‌مندی به موضوع ادبیات و هنر را در نسل‌های بعدی به‌دنبال داشته باشد.

او همچنین گفت: مجسمه نویسندگان و هنرمندان در جای جای ارمنستان وجود دارد و ۷۰ درصد مدارس این کشور به نام هنرمندان و نویسندگان نامگذاری شده و دولت با تبدیل خانه‌های هنرمندان به موزه‌های متعدد، نام آن‌ها را پیوسته به مردم یادآوری می‌کند، مثل موزه‌ی پاراجانف، فیلم‌ساز معروف این کشور. 

جهانگیریان تاکید کرد: کانون نویسندگان و هنرمندان ارمنستان مناطق سیاحتی برای اعضای خود در نظر گرفته است که آن‌ها می‌توانند به منظور تجدید قوا به آنجا بروند. در واقع دولت ارمنستان هنرمندان را معمار اندیشه می‌داند و معتقد است که باید شرایطی فراهم شود تا آن‌ها بتوانند به راحتی به تولید آثار خلاقه بپردازند. همچنین یکی از کارهای جالب دولت ارمنستان، تقدیر از کسانی است که ادبیات این کشور را به ملت‌های دیگر معرفی می‌کنند. هر سال به یک مترجم فعال در این زمینه نشان ملی داده می‌شود، نشان ملی از آن کسی است که بیشترین آثار ارمنی را به زبانی دیگر ترجمه کرده باشد. این جایزه امسال به آندرانیک خچومیان تعلق خواهد گرفت. 

​او با بیان این‌که دولت ما هم باید همین رویه را برای مترجمان داشته باشد، اضافه کرد: دولت باید از کسانی که آثار ایرانی را به زبان‌های دیگر منتشر می‌کنند، تقدیر کند.

خچومیان عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوانان و کانون نمایشنامه‌نویسان ایران است. از او تا کنون ۲۷ نمایشنامه، سه رمان و کتابی به نام «افسانه‌های ارمنی» به زبان فارسی ترجمه شده است.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
16 مهر 1395

حمید جعفری مستند ساز ایرانی به عنوان داور جشنواره بین‌الملل «درخت زردآلو» در کشور ارمنستان انتخاب شد.

به گزارش ایسنا، دومین دوره‌ جشنواره بین المللی «درخت زردآلو» با شرکت حضور سی کشور جهان از تاریخ  1 تا 5 اکتبر (10 تا 14 مهرماه) سال جاری در شهر ایروان ارمنستان برگزار می شود.
 
حمید جعفری سال گذشته از همین جشنواره جایزه ویژه اتحادیه فیلمسازان ارمنستان برای فیلم «زگفتار دهقان...» را دریافت کرده بود.
ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
16 مهر 1395

خبرگزاری فارس: همبستگی بی‌نظیر ارامنه ایران مدیون کمک‌های دولت است

نماینده ارامنه اصفهان در مجلس شورای اسلامی در دیدار با هیئت رسانه‌ای ارمنی‌زبان دنیا عنوان کرد: در هیچ جای جهان جز ایران، چنین همبستگی بین ارامنه نمی‌بینیم، دولت در این شهر خیلی به ما کمک کرده است.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به اصفهان، هیأت رسانه‌ای متشکل از مدیران رسانه‌های کشورهای فرانسه، سوریه، لبنان، امریکا و ... در بدو ورود خود به شهر اصفهان عصر روز گذشته از کلیسای وانک بازدید کردند.

این هیأت در ابتدای ورود خود به کلیسای وانک به همراه اسقف اعظم این کلیسا آنانیا گوجانیان به مقام شهدای ارامنه 24 آوریل ادای احترام کردند.

در حین بازدید از محل اصلی کلیسای وانک یکی از کارشناسان این کلیسا برای بازدیدکنندگان از تاریخچه این کلیسا از سال 1605 میلادی و بازسازی کلیسا در سال 1655 صحبت کرد.

براساس گفته های وی، این کلیسا قدیمی‌‌ترین کلیسای ارامنه در ایران محسوب می‌شود. فضای داخل کلیسا بر اساس ماجرای زندگی حضرت عیسی مسیح منقش شده است. همچنین در داخل این کلیسا مقبره‌های «خاچاطور گساراتسی» (مؤسس نخستین چاپخانه ایران و خاورمیانه) و خلیفه داود قرار دارد.

در ادامه هیأت رسانه‌ای از موزه ارامنه در داخل کلیسا بازدید کردند. در این موزه تصاویری از نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی و نقشه پراکندگی مکان‌های نسل کشی در سال1915م وجود دارد.

همچنین دراین موزه انجیل‌های قدیمی قرون 11 ،12 و 13میلادی کنار قوانین کلیسایی، زندگی نامه روحانیون،کتب دعا، تصاویری از تولد تا دستگیری حضرت مسیح، مجسمه‌های مریم مقدس، سفال و سنگ ارمنیان و نوشته‌ای بر روی مو وجود دارد.

به علاوه فرمان شاهان، کاشی‌های ساخت اصفهان، قالیچه‌ها، سفره‌ها، ابزار و وسایل و دستنوشته‌ها نیز دراین موزه وجود دارد.

در ادامه مراسم اسقف آنانیا طی سخنانی با ابراز خرسندی از حضور هیئت رسانه‌ای  در این کلیسا گفت: این مردم جلفا هستند که با همبستگی و همفکری این کلیسا را بازسازی کردند و ما در اینجا زندگی می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: مردم به خلیفه‌گری بسیار کمک می‌کنند. شما نیز مهمان ما هستید و ما ازحضورتان بسیار خرسندیم.

در ادامه ژرژیک آبرامیان نماینده ارامنه اصفهان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در هیچ جای جهان جز ایران، چنین همبستگی بین ارامنه نمی‌بینیم، دولت در این شهر خیلی به ما کمک کرده و من بسیار تشکر می‌کنم.

به گزارش فارس، هیأت رسانه‌ای ارامنه امروز نیز در اصفهان بازدیدهایی خواهند داشت.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
16 مهر 1395

تهران - ایرنا - مدیر مسئول روزنامه اطلاعات در بیان همزیستی پیروان ادیان مختلف در کشور گفت: برای ما خیلی ارزشمند است که تز دکترای اسقف ارامنه تهران درباره امام حسین (ع) است.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام محمود دعایی روز شنبه در مراسم گرامیداشت هشتاد و پنجمین سالروز تاسیس روزنامه ' آلیک ' ( قدیمی ترین روزنامه ارمنی زبان) سخن می گفت افزود: تعدادی از ارامنه کشور درباره قیام سید الشهدا مقاله و پژوهش نوشته اند.
وی ارامنه را از جمله حاضران در حوادث و اتفافات ایران در چند سال اخیر عنوان کرد و اظهار داشت: ارامنه در نهضت مشروطیت، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و ... حضوری فعال داشته اند که تقدیم صدها شهید گواه این مدعاست.
این روحانی به سابقه دوستی و همکاریش با هموطنان مسیحی درسال های اخیر اشاره کرد و گفت : با یکی از ارامنه عزیز دوست بودم و وقتی به هم می رسیدیم من صلیب می کشیدم و او صلوات می فرستاد.
وی ادامه داد: همزیستی و تعامل مسالمت آمیز امام موسی صدر با مسیحیان زبانزد بود تا جاییکه به او لقب مسیح زنده داده بودند.
مدیر مسئول روزنامه اطلاعات از نمایندگان رسانه های ارامنه حاضر در ایران دعوت کرد تا در طول هفته های آینده از این موسسه مطبوعاتی بازدید داشته باشند و با نظرات و دیدگاهیشان بر کیفیت کار این رسانه بیفزایند.
مراسم بزرگداشت هشتاد وپنجمین سال تاسیس روزنامه «آلیک» با حضور جمعی از مدیران مسئول روزنامه های ارمنی، نماینده ارامنهاصفهان و جنوب در مجلس شورای اسلامی، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی و سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در هتل انقلاب تهران برگزار شد.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
16 مهر 1395

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، هیأت رسانه‌ای متشکل از مدیران رسانه‌های ارمنی دنیا از کشورهای آمریکا و فرانسه صبح امروز (یکشنبه 28 شهریورماه) در حرم مطهر امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضور یافته و به مقام شامخ امام امت ادای احترام کردند.

در این مراسم ژرژیک آبرامیان نماینده ارامنه اصفهان و جنوب در مجلس شورای اسلامی و هیأتی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند. 

قرائت سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، ادای احترام و گرفتن عکس یادگاری از جمله برنامه‌های این مراسم بود. 

این مراسم در آستانه هفته دفاع مقدس و به مناسبت چهل و هشامین المپیک ارامنه برگزار شد.

مدیران رسانه‌های ارمنی در ادامه برنامه‌های خود در ایران به کاشان و اصفهان سفر خواهند کرد

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
16 مهر 1395

دشمنان زبون به امید نابودی آینده این سرزمین آزادی ،استقلال و پیشرفت ایران زمین را هدف قرار دادند اما این کوته نظران نتوانستند عمق و وسعت عشق ما را به وطن درک نموده و به همین واسطه شکست خورده و نادم در برابر عظمت این عشق سرتعظیم فرود آوردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به مناسبت برگزاری مسابقات ورزشی المپیک ارامنه در تهران «گئورگ وارتان» مدیر مجموعه فرهنگی ورزشی آرارات در سخنرانی خود گفت: دشمنان کوته نظر نتوانستند عمق و وسعت عشق ما را به وطن درک نموده و به همین واسطه شکست خورده و نادم در برابر عظمت این عشق سرتعظیم فرود آوردند.

متن سخنان وی به شرح زیر است:

بنام یگانه آموزگاری که انسان را از کژی برحذر و به راستی سفارش می نماید.

خانواده‌های معزز شهدا و جانبازان ارمنی ،جناب سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور ،جناب طومانیان سفیر محترم جمهوری ارمنستان در ایران،اساتید گرامی نمایندگان محترم ارامنه ایران در مجلس شورای اسلامی دکتر خانلری و مهندس آبراهامیان ،نمایندگان محترم اقلیتهای دینی در مجلس شورای اسلامی ،نمایندگان محترم وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران ،ریاست محترم اداره کل ورزش استان تهران ،اعضای مغزز شورای اسلامی شهر تهران و محله آرارات ،نمایندگان محترم فدراسیون‌ها و کمیته های ورزشی و داوری کشور ،خانواده بزرگ ایرانیان ارمنی ، ورزشکاران عزیز، به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات حضور شما بزرگواران را در مراسم افتتاحیه چهل و هشتمین دوره مسابقات ورزشی ارامنه ایران خیر مقدم عرض می نمایم.

مسابقات ورزشی امسال مصادف است با هشتادو پنجمین سالگرد تاسیس روزنامه ارمنی زبان آلیک که از نظر قدمت دومین روزنامه ایرانی است.

این روزنامه به همت مسئولین و دست اندرکاران متعهد و خدوم خود در طی این گذر زمان، بلا انقطاع به رسالت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی خود مشغول بوده است.

به همین دلیل و به احترام زحمات بی بدیل خانواده اصحاب رسانه برآن شدیم تا المپیک ارامنه امسال را بنام ایشان و یادمان این تلاش هشتاد و پنج ساله نامگذاری نمائیم .

رجای واثق دارم که این عزیز 85 ساله سالیان متمادی در سنگر اطلاع رسانی و فرهنگ سازی استوار خواهد ماند.

امروز شاهد افتتاحیه چهل و هشتمین دوره مسابقات ورزشی ارامنه کل کشور بوده و مفتخریم که در چند دوره اخیر این مسابقات میزبان هم کیشان خود از کشورهای دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران هستیم،اما امسال علاوه بر ورزشکاران و ورزش دوستان عزیز خانواده آرارات پذیرای حضور همکاران خانواده آلیک از اقصی نقاط جهان می باشد.

ضمن عرض خیر مقدم ویژه به این عزیزان مطمئن هستیم که ایشان با چشم نافذ خود به واقعیتها و ارزشهای والائی که در تکوین همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف ابراهیمی نقش داشته اند ،آگاه گشته و این دستاورد معجزه آسا را که بواسطه آن اعضای مختلف خانواده بزرگ ایران زمین به همراهان بی ریای قافله پیروزمند ایرانیان تبدیل شده اند را ارج خواهند نهاد.

ترتیب دادن اینگونه مسابقات همه گیر ،پایه ای بود جهت تربیت ذهن ، روح و جسم فرزندان میهن عزیزمان و آموزش انضباط و میهن پرستی به نوباوگان خانواده بزرگ ایران.

سربازان رشید و شهیدان والا همت ارامنه که در تنومند شدن درخت پربار انقلاب مردمی ایران زمین نقش حیاتی خود را ایفا نمودند شجاعت و ایستادگی را در چنین میادین و دانشگاههای انسان سازی کسب نمودند و پس از آن همسفران کاروان باورهای مردم ایران شدند.

و امروز ارامنه ایران مفتخرند که در این سفر عشق ،رفیق نیمه راه نبوده و همواره از مسافران غیرتمند آن قافله بزرگ بوده اند. 

وجود بیش از 300 شهید،جانباز و آزاده ارمنی دلیلی بر این مدعاست که ما خود را ایرانیانی همطراز با دیگر برادران و خواهران ایرانی میدانیم و برای جانفشانی در راه اهداف والای کشورمان آماده ایم.

وجود خیل عظیم صنعتگران و متخصصان مجرب ارمنی دلیلی بر این مدعاست که ما نیز برای پیشرفت و توسعه صنعتی ایران عزیزمان از هیچ کاری فروگذار نیستیم.

وجود اساتید دانشگاهی و معلمین دلسوز ارمنی در کنار دیگر برادران و خواهران ایرانی دلیلی براین مدعاست که ارامنه همواره در راه اعتلای اهداف فرهنگی و آموزشی کشور داوطلب بوده اند.

دشمنان زبون به امید نابودی آینده این سرزمین آزادی ،استقلال و پیشرفت ایران زمین را هدف قرار دادند و در صدد جلوگیری از رشد و توسعه کشورمان بر آمدند ،اما این کوته نظران نتوانستند عمق و وسعت عشق ما را به وطن درک نموده و به همین واسطه شکست خورده و نادم در برابر عظمت این عشق سرتعظیم فرود آوردند.

حضار ارجمند و مسئولین گرامی حتماً مستحضرید که بقا و ارتقای چنین برنامه های تربیتی گسترده و عظیم ،جز به حمایت مسئولین وهمت مجریان میسر نخواهد بود.حمایت وهمتی که لازم به ملزوم یکدیگرند.

از حمایتهای بیدریغ شما مسئولین ورزشی کشور تشکر نموده و در عین حال درخواست داریم تا همه توان خود را در ارج نهادن به همت جامعه ارمنی بکار بسته ،ما را در توسعه و نگهداری باشگاه فرهنگی و ورزشی "آرارات یاری فرمائی و با اختصاص منابع مالی و فکری به بالندگی خانواده ورزش دوست ارامنه مساعدت بفرمائید.

درخاتمه بار دیگرحضور و حسن نظر کلیه عزیزان به رشد و تعالی جوانان و نوباوگان میهن عزیزمان را ارج نهاده و امیدواریم تا جهان توان درک عظمت نیروی نهفته در این همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف ابراهیمی در موزائیک زیبای ایران زمین را داشته باشند.

از ورزشکاران انتظار بازیهای جوانمردانه ،ازداوران انتظار صلابت در عین بی طرفی را داشته و برای تماشاگران و حاضرین در مسابقات روزهای سرشار از شادی و طراوت را آرزومندیم.

همه با هم با عظمی راسخ در جاودانگی عرش نیلگون و ارض آرام میهن مقتدرمان اهتمام خواهیم ورزید.

پیروز و منصور باشید.

هیئت مدیره باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
26 شهریور 1395

مدیرکل اداره مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیدار خبرنگاران ارمنی کشورهای گوناگون با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی فریدونی گفت: روزنامه‌نگاران ارمنی زبان کشورهای گوناگون که به مناسبت هشتاد و پنجمین سال انتشار روزنامه ارمنی زبان «آلیک» و شرکت در المپیک ارامنه در ایران حضور دارند با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان فرهنگی و مطبوعاتی وی دیدار می‌کنند.
 
وی با اشاره به ملیت خبرنگاران دعوت شده در این دیدار عنوان کرد: این خبرنگاران از کشورهای ارمنستان، امریکا، کانادا، سوریه، چک و فرانسه دعوت شده‌اند و روز شنبه (27 شهریور ماه) در هتل انقلاب با علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار خواهند داشت.
 
 
وی افزود: همچنین تور فرهنگی برای خبرنگاران در نظر گرفته شده است و از قره کلیسا در استان آذربایجان غربی و کلیسای جلفا در اصفهان (از بناهای مذهبی متعلق به ارامنه) بازدید خواهند کرد.
 
بر اساس این گزارش، روزنامه «آلیک» دومین روزنامه قدیمی ایران پس از روزنامه اطلاعات و تنها روزنامه ارمنی زبان ایران است که از سال 1310 در تهران منتشر می‌شود. این روزنامه در ابتدای تأسیس به صورت هفته نامه و ماهنامه انتشار می‌یافت و از سال 1341 به طور منظم به صورت روزنامه منتشر می‌شود.
ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
26 شهریور 1395

مدیران و اصحاب رسانه‌های ارمنی‌زبان خارج از کشور با اسقف اعظم سبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران و شمال کشور دیدار کردند.

خبرگزاری فارس: دیدار مدیران رسانه‌های ارمنی‌زبان با اسقف اعظم سبوه سرکیسیان
 

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، در آستانه برگزاری المپیک ورزشی ارامنه، جمعی از مدیران و اصحاب رسانه‌های ارمنی‌زبان خارج از کشور که برای پوشش این رویداد در ایران حضور دارند، با با اسقف اعظم سبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران و شمال کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

این افراد از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های کشورهای روسیه، آمریکا، یونان و ارمنستان هستند و در هشتاد و پنجمین سالگرد روزنامه آلیک به تهران دعوت شده‌اند.
سفر به تبریز و دیدار از قره‌کلیسا، سفر به کاشان و اصفهان و بازدید از مراکز تاریخی آن، دیدار با اسقف اصفهان و شورای خلیفه‌گری و کلیساهای این شهر از جمله برنامه‌های گروه یادشده در ایران است.

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
26 شهریور 1395

دشمنان زبون به امید نابودی آینده این سرزمین آزادی ،استقلال و پیشرفت ایران زمین را هدف قرار دادند اما این کوته نظران نتوانستند عمق و وسعت عشق ما را به وطن درک نموده و به همین واسطه شکست خورده و نادم در برابر عظمت این عشق سرتعظیم فرود آوردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به مناسبت برگزاری مسابقات ورزشی المپیک ارامنه در تهران «گئورگ وارتان» مدیر مجموعه فرهنگی ورزشی آرارات در سخنرانی خود گفت: دشمنان کوته نظر نتوانستند عمق و وسعت عشق ما را به وطن درک نموده و به همین واسطه شکست خورده و نادم در برابر عظمت این عشق سرتعظیم فرود آوردند.

متن سخنان وی به شرح زیر است:

بنام یگانه آموزگاری که انسان را از کژی برحذر و به راستی سفارش می نماید.

خانواده‌های معزز شهدا و جانبازان ارمنی ،جناب سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور ،جناب طومانیان سفیر محترم جمهوری ارمنستان در ایران،اساتید گرامی نمایندگان محترم ارامنه ایران در مجلس شورای اسلامی دکتر خانلری و مهندس آبراهامیان ،نمایندگان محترم اقلیتهای دینی در مجلس شورای اسلامی ،نمایندگان محترم وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران ،ریاست محترم اداره کل ورزش استان تهران ،اعضای مغزز شورای اسلامی شهر تهران و محله آرارات ،نمایندگان محترم فدراسیون‌ها و کمیته های ورزشی و داوری کشور ،خانواده بزرگ ایرانیان ارمنی ، ورزشکاران عزیز، به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات حضور شما بزرگواران را در مراسم افتتاحیه چهل و هشتمین دوره مسابقات ورزشی ارامنه ایران خیر مقدم عرض می نمایم.

مسابقات ورزشی امسال مصادف است با هشتادو پنجمین سالگرد تاسیس روزنامه ارمنی زبان آلیک که از نظر قدمت دومین روزنامه ایرانی است.

این روزنامه به همت مسئولین و دست اندرکاران متعهد و خدوم خود در طی این گذر زمان، بلا انقطاع به رسالت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی خود مشغول بوده است.

به همین دلیل و به احترام زحمات بی بدیل خانواده اصحاب رسانه برآن شدیم تا المپیک ارامنه امسال را بنام ایشان و یادمان این تلاش هشتاد و پنج ساله نامگذاری نمائیم .

رجای واثق دارم که این عزیز 85 ساله سالیان متمادی در سنگر اطلاع رسانی و فرهنگ سازی استوار خواهد ماند.

امروز شاهد افتتاحیه چهل و هشتمین دوره مسابقات ورزشی ارامنه کل کشور بوده و مفتخریم که در چند دوره اخیر این مسابقات میزبان هم کیشان خود از کشورهای دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران هستیم،اما امسال علاوه بر ورزشکاران و ورزش دوستان عزیز خانواده آرارات پذیرای حضور همکاران خانواده آلیک از اقصی نقاط جهان می باشد.

ضمن عرض خیر مقدم ویژه به این عزیزان مطمئن هستیم که ایشان با چشم نافذ خود به واقعیتها و ارزشهای والائی که در تکوین همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف ابراهیمی نقش داشته اند ،آگاه گشته و این دستاورد معجزه آسا را که بواسطه آن اعضای مختلف خانواده بزرگ ایران زمین به همراهان بی ریای قافله پیروزمند ایرانیان تبدیل شده اند را ارج خواهند نهاد.

ترتیب دادن اینگونه مسابقات همه گیر ،پایه ای بود جهت تربیت ذهن ، روح و جسم فرزندان میهن عزیزمان و آموزش انضباط و میهن پرستی به نوباوگان خانواده بزرگ ایران.

سربازان رشید و شهیدان والا همت ارامنه که در تنومند شدن درخت پربار انقلاب مردمی ایران زمین نقش حیاتی خود را ایفا نمودند شجاعت و ایستادگی را در چنین میادین و دانشگاههای انسان سازی کسب نمودند و پس از آن همسفران کاروان باورهای مردم ایران شدند.

و امروز ارامنه ایران مفتخرند که در این سفر عشق ،رفیق نیمه راه نبوده و همواره از مسافران غیرتمند آن قافله بزرگ بوده اند. 

وجود بیش از 300 شهید،جانباز و آزاده ارمنی دلیلی بر این مدعاست که ما خود را ایرانیانی همطراز با دیگر برادران و خواهران ایرانی میدانیم و برای جانفشانی در راه اهداف والای کشورمان آماده ایم.

وجود خیل عظیم صنعتگران و متخصصان مجرب ارمنی دلیلی بر این مدعاست که ما نیز برای پیشرفت و توسعه صنعتی ایران عزیزمان از هیچ کاری فروگذار نیستیم.

وجود اساتید دانشگاهی و معلمین دلسوز ارمنی در کنار دیگر برادران و خواهران ایرانی دلیلی براین مدعاست که ارامنه همواره در راه اعتلای اهداف فرهنگی و آموزشی کشور داوطلب بوده اند.

دشمنان زبون به امید نابودی آینده این سرزمین آزادی ،استقلال و پیشرفت ایران زمین را هدف قرار دادند و در صدد جلوگیری از رشد و توسعه کشورمان بر آمدند ،اما این کوته نظران نتوانستند عمق و وسعت عشق ما را به وطن درک نموده و به همین واسطه شکست خورده و نادم در برابر عظمت این عشق سرتعظیم فرود آوردند.

حضار ارجمند و مسئولین گرامی حتماً مستحضرید که بقا و ارتقای چنین برنامه های تربیتی گسترده و عظیم ،جز به حمایت مسئولین وهمت مجریان میسر نخواهد بود.حمایت وهمتی که لازم به ملزوم یکدیگرند.

از حمایتهای بیدریغ شما مسئولین ورزشی کشور تشکر نموده و در عین حال درخواست داریم تا همه توان خود را در ارج نهادن به همت جامعه ارمنی بکار بسته ،ما را در توسعه و نگهداری باشگاه فرهنگی و ورزشی "آرارات یاری فرمائی و با اختصاص منابع مالی و فکری به بالندگی خانواده ورزش دوست ارامنه مساعدت بفرمائید.

درخاتمه بار دیگرحضور و حسن نظر کلیه عزیزان به رشد و تعالی جوانان و نوباوگان میهن عزیزمان را ارج نهاده و امیدواریم تا جهان توان درک عظمت نیروی نهفته در این همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف ابراهیمی در موزائیک زیبای ایران زمین را داشته باشند.

از ورزشکاران انتظار بازیهای جوانمردانه ،ازداوران انتظار صلابت در عین بی طرفی را داشته و برای تماشاگران و حاضرین در مسابقات روزهای سرشار از شادی و طراوت را آرزومندیم.

همه با هم با عظمی راسخ در جاودانگی عرش نیلگون و ارض آرام میهن مقتدرمان اهتمام خواهیم ورزید.

پیروز و منصور باشید.

هیئت مدیره باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات

ادامه مطلب...
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
صفحه1 از74